512 kB za vteřinu

Titul v originále: 512 kB za vteřinu

Autor: Pavel Drahoš
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 5

Pavel Drahoš (*1970)

512kB ZA VTEŘINU

4 m, 5 ž

Za dějiště své hry si Pavel Drahoš vybral vděčné prostředí internetové kavárny. Její téměř nonstop provoz zajišťuje nevrlý homosexuál zvaný Principál. Pravidelné návštěvníky tvoří skupinka svobodných zoufalců, kteří si chodí na internet užit erotiku, léčit své komplexy apod. Autor se nezabývá tím, co koho vede k chatování a jaká je vlastně realita virtuálních vztahů, spíše si vychutnává charaktery přítomných postav a to, co se mezi nimi děje. Mnohé můžeme tušit už z nicků, pod kterými postavy vystupují: Predator, Blondy/Tornádo, Třicítka, Mia, Ladybird, Noname, Lumír, Lauura a Principál.

Lumír se po internetu seznámí se zajímavou ženou a později zjistí, že je to Lauura, která každý den sedí u vedlejšího počítače. Začnou spolu bydlet, ale po čase se znovu, každý na vlastní pěst, znovu objevují v kavárně, protože jim chybí jejich chaty, kde nehrozí setkání tváří v tvář. Jejich vztah končí dramatických rozchodem. Svobodná matka Blondy, která jindy vystupuje jako lvice Tornádo, si užije románek s Predatorem, ten jí ale závěrem vysvětlí, že patnáctky z internetu jsou větší jistota.

Mezi postavami panují vztahy konkurence a vždy přítomného napětí, ne vždy erotického, což autorovi umožňuje budovat dialogy plné vzájemného ironizování. Hra má současné téma, názor a její hlavní devizou je vtip.

Kterékoli divadlo s dostatečným počtem mladších herců má při výběru tohoto textu velkou šanci vytvořit divácky výjimečně úspěšnou inscenaci.

Finálový text letošní anonymní soutěže o Cenu Alfréda Radoka 2006.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz