Zemřel Sam Shepard


Ve věku 73 let zemřel Sam Shepard. Dramatik, herec, režisér a hudebník zemřel obklopen rodinou ve čtvrtek 27. července 2017 ve svém domě v Kentucky.

Sam Shepard začal psát divadelní hry v 60. letech minulého století a stal se jedním z nejúspěšnějších dramatiků současnosti. V roce 1979 za svou hru Pohřbené dítě (Buried Child) získal Pulitzerovu cenu za drama. Je autorem her Pravý západ (True West) a Fool for Love, které byly na Pulitzerovu cenu nominovány. Celkem napsal více než čtyřicet divadelních her, vydal ale také řadu povídek a esejí. Napsal i několik filmových a televizních scénářů. V únoru letošního roku vyšel jeho první román The One Inside.

Kromě literatury se věnoval i herectví. Za svou roli ve filmu Správná posádka (The Right Stuff) byl v roce 1983 nominován na Oscara. V roce 1999 byl nominován na cenu Emmy a Zlatý glóbus za roli v televizním filmu Dash a Lilly (Dash and Lilly). Známý je také pro svou roli ve filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down). Objevil se i v desítkách dalších filmů, v poslední době například ve velmi pozitivně hodnoceném filmu Blízko od sebe (August: Osage County). K úspěšnému filmu Paříž, Texas (Paris, Texas) napsal scénář a zároveň si v něm i zahrál.

Ve své tvorbě navázal na velké americké dramatiky Eugena O`Neilla, Tennessee Williamse a Artura Millera. Sam Shepard byl určující osobností současné světové divadelní, literární i filmové scény.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English