Zemřel Julek Neumann


V pondělí 24. září 2018 zemřel v Praze významný překladatel, pedagog, herec, moderátor, redaktor, publicista a divadelní režisér Julek Neumann.

Poslední rozloučení s Julkem Neumannem se uskuteční v úterý 2. 10. od 11 hodin v pražském krematoriu Strašnice.

 

Narodil se 22.4.1953 v Praze. Syn básníka Stanislava Neumanna (1927 – 1970), vnuk herce ND Stanislava Neumanna (1902 – 1975 a pravnuk básníka Stanislava Kostky Neumanna (1875 – 1947). Vyrůstal v bilingvním prostředí – jeho matka, když jí bylo šest let, prchla se svými rodiči v roce 1940 před Němci do Moskvy, kde strávila válečná léta.

Vystudoval gymnázium v Hellichově ulici, ale od začátku inklinoval k divadlu. Chodil do recitačního kroužku k Evě Foustkové, manželce Josefa Kemra. Po maturitě se dostal na DAMU, činoherní herectví. Jeho spolužáky byli Gabriela Osvaldová, Jan Hartl, Vladimír Kratina či Zdeněk Dolanský. Po škole nastoupil do tehdy ještě libereckého Studia Ypsilon, kde zůstal v angažmá osm let, tedy i po přesunu souboru do Prahy. Současně začal překládat.

V roce 1984 z Československa emigroval, nejprve do Vídně a poté přesídlil do Londýna, kde od roku 1988 pracoval v české sekci BBC. Tam zůstal až do jejího rozpuštění v roce 2004. V Londýně začal režírovat v malých divadlech. Po listopadu 1989 režíroval i u nás (DFXŠ Liberec – monodrama Já Feuerbach s Jindřichem Khainem). Režíroval ale i v zahraničí – v Antverpách nebo ve Vancouveru. Začátkem nového tisíciletí se i se svou ženou Maureen přestěhoval zpátky do Prahy. Živil se hlavně překládáním a publicistikou, příležitostně režíroval, dramaturgoval a výjimečně i hrál. Nejvíce spolupracoval se Studiem Ypsilon.

 

Zdroje: divadelni-noviny.cz

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English