Zemřel Jiří Žižka, Havlův americký režisér


24. ledna 2012 zemřel ve Filadelfii ve věku 58 let divadelní a televizní režisér, bývalý umělecký ředitel tamějšího Wilma Theater, Jiří Žižka.

Narodil se 28. února 1953 v Praze, studoval na střední grafické škole a posléze fotografii na FAMU. V Praze založil s Pavlem Buchlerem (konceptuální umělec žijící dnes v Manchesteru) divadlo KQN (Kdo kváká nekouše) a působil také v divadle Křesadlo. Emigroval v červnu 1976 do NSR a v červnu 1977 dál do USA. Čtyři roky pracoval jako jediný zaměstnanec českého animátora Pavla Fierlingera.

V roce 1978 nastudovali spolu se svou ženou Blankou pro filadelfské sdružení Wilma Project vlastní dramatizaci Orwellovy Zvířecí farmy. Úspěch této inscenace vedl posléze k založení Wilma Theater v roce 1981. Pod uměleckým vedením manželů Žižkových se toto filadelfské divadlo stalo jedním z nejvýznamnějších regionálních divadel v USA. Jiří zde až do roku 2010, kdy z vedení divadla odešel, režíroval mj. dalšího Orwella (1984, inscenace byla přenesena i do Kennedyho centra ve Washingtonu a na off-Broadway), Ze života hmyzu bratří Čapků, několikrát i hry Toma Stopparda (Pravý inspektor Hound, Indická tuš, Každý hodný hoch zaslouží odměnu, Noc a den), k jeho největším úspěchům patřily i inscenace her Martina McDonagha Mrzák inishmaanský a Pan Polštář).

Jiří Žižka byl režisérem amerických premiér her Václava Havla: Pokoušení inscenoval u Josepha Pappa v jeho newyorském Public Theater v roce 1989, v květnu 2010 mělo pak v jeho Wilma Theater za účasti autora premiéru Odcházení. Vynikající televizní film Largo desolato (s F. Murray Abrahamem v roli Leopolda Kopřivy) režíroval pro PBS v roce 1990.

Z manželství s režisérkou Blankou Žižkovou měl syna. Zemřel náhle na selhání jater.

 

http://www.wilmatheater.org/history

http://www.youtube.com/watch?v=LkIcXyL5Go4&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=2XDVrHsHMDc&feature=youtu.be

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English