Zakopaný pes


Karst Woudstra (Nizozemí)

ZAKOPANÝ PES (EEN HOND BEGRAVEN)

přeložila Sylva Hulová

2 m, 1 ž

 

Komedie z roku 1989 o dvou dějstvích.

Odehrává se jednoho večera v bytě Petera. Nečekaně ho přijde navštívit jeho starší bratr Bart, kterého už dlouho neviděl. Bart přijel do Amsterdamu, aby zašel za svou známou z dovolené. Peter rozhodně nesouhlasí s tím, aby byl Bart nevěrný své ženě, a tak mu spolu se svou těhotnou-netěhotnou přítelkyní Muriël jeho dobrodružství překazí.

Když se Bart vrátí, chce si s ním Peter promluvit o jeho problematickém vztahu k jejich otci, kterého Peter považuje za přívržence nacismu, protože našel na půdě německé válečné noviny. Bart mu to vyvrací a chce odejít, ale Peter spolkne klíč od bytu. Bart ho donutí vzít si projímadlo a oba čekají, až klíč Petera zase opustí. Mezitím mu Bart čte pohádku, kterou znají oba z dětství.

Důležitou postavou je toulavý pes, který nenechá Barta na pokoji, pronásleduje ho a nakonec ho přejede tramvaj.

Karst Woudstra (nar. 1947) žije v Amsterodamu a patří k vůdčím osobnostem nizozemského divadla - je nejen režisérem, ale také dramatikem a překladatelem skandinávské dramatiky (Strinberg, Ibsen...). Jeho hra Een zwarte Pool (Černý Polák) byla vyhlášena nejlepší holandskou hrou roku 1992.

 

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English