Zachraňte svého Afričana hned na dvou scénách


O pouhých 19 dní  "utekla" divadlu Na Fidlovačce světová premiéra aktuální hry I. Lausundové Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (režie: Štěpán Pácl, dramaturgie: Tereza Marečková).

Světová premiéra se totiž uskutečnila 20.9.2009 v divadle Schauspielhaus v rakouském Salcburku. A ta česká již 9.10.2009 na Komorní Fidlovačce (malá scéna Divadla na Fidlovačce). Těšit se můžeme na herecké výkony Ivy Pazderkové, Ondřeje Brouska a dalších.

Více o dynamické inscenaci (fota, upoutávky atd.) se dozvíte také na Facebooku nebo v tiskové zprávě divadla, ukázka z inscenace je natočena na i-divadlo.cz . Můžete si poslechnout také spot či úryvek africké lidovky.

 

Články k inscenaci najdete zde:

M. Reslová: Přejedení umírají v Benefici hlady, hn.ihned.cz, 21.10.2009.

J. Paterová: O hladu s obloženou houskou, lidovky.cz, 20.10.2009.

J. Soprová: Benefice na Fidlovačce odhaluje rub charitativních akcí, rozhlas.cz, 16.10.2009.

K. Rathouská: Postavme školu v Africe, přemlouvá v inscenaci herečka Iva Pazderková, iDnes.cz, 9.10.2009.


Hra zaujala i Činoherní studio Ústí nad Labem, které se chystá její uvedení na 4.12.2009. Můžeme tedy očekávat dvě výrazné a jistě i odlišné inscenace téhož textu - v Ústí budete moci vidět v režii F. Nuckollse a dramaturgii J. Součkové např. Zuzanu Onufrákovou, Marka Němce či Marka Pospíchala.

 

Ingrid Lausundová vtipně, ale i jízlivě a ostře klade otázky po smyslu pomoci lidem v rozvojových zemích. Kolik peněz vytáhneme z peněženky, abychom si uchlácholili vlastní svědomí? Co jsme dneska všechno snědli a co si všechno koupili? Je pro adopci na dálku lepší chlapeček, nebo holčička? A může na benefičním večeru pro Afriku vystupovat Afričan? A má to vůbec všechno cenu?  Ale pomoci můžete i vy...


 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English