X10 - nová pražská progresivní scéna


Pod vedením dramaturgyně Lenky Kolihové Havlíkové se Divadlo X10 vydává cestou současné české i zahraniční dramatiky s aktuálními socio-politickými tématy, všechny hry budou uvedeny v české nebo světové premiéře.

Na repertoár v září přibude hra německého dramatika Philippa Löhleho To Tam s podtitulem Tričko s příběhem, v níž můžeme sledovat cestu bavlněného semínka v různých formách napříč kontinenty a pozorovat při tom chování obyvatel naší současné globální vesnice (režie Jiří Honzírek).

Na začátku listopadu 2013 bude následovat další česká premiéra, tentokrát hry Světa plný zuby německého autora Nis-Momme Stockmanna, která je drsnou sondou do života exmanažerů (režie Viktorie Čermáková).

V druhé polovině roku počítáme s uvedením hry Jeze Butterworthe Jerusalem, která přináší téma osobní vzpoury v dnešním světě.

Přímo pro Divadlo X10 pak píše Jan Havlice hru Tajemství Velkého Vonta, groteskní podobenství o životě v naší zemi a české variantě demokracie.

---

Divadlo X10 staví na spolupráci s řadou mladých tvůrců, kteří dostanou prostor nejen v rámci repertoáru, ale také v samostatném projektu Platforma x krát mladých názorů. Jedná s o průběžný festival scénických čtení u nás dosud neuvedených současných her, propojených s živou hudbou, výtvarným uměním, pohybovým divadlem, projekcí a diskuzí. Každého půl roku se bude Platforma soustředit na jedno konkrétní téma, které mladí umělci nahlédnou z různých perspektiv. První cyklus nese název Bůh X a zabývá se otázkou víry, respektive nevíry v současném světě a s tím související ztrátou morálních imperativů. Bůh X je projektem spoluzakladatelek Divadla X10 režisérky Ewy Zembok a herečky Anny Císařovské, režijní spolupráci přislíbili také Vojtěch Bárta, Lucie Ferenzová a Martin Hýča. V rámci cyklu Bůh X budou uvedeny hry Ten flákač už je zase v tahu Juriho Sternburga, Trakl Marka Horoščáka, Čarování Caye Makhélého a Death Valley Junction Alberta Ostermaiera. Ve druhé polovině sezony bude Platforma pokračovat cyklem Střet civilizací, v rámci něhož budou uvedena scénická čtení hry Maria von Mayenburga Mučedník v režii Davida Šiktance a hra autorky Heather Raffo Devět dílů touhy v režii Ewy Zembok.

 

Celý článek: http://www.divadlo.cz/divadlo-x10-ve-strasnickem-divadle


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English