Wolfram Lotz přijede do Prahy


Studio Hrdinů ve spolupráci s festivalem Malá inventura přiváží do Prahy německého dramatika Wolframa Lotze. Holešovická scéna uzavírala minulou divadelní sezónu premiérou jeho hry Pár vzkazů veškerenstvu v režii Jana Horáka a Michala Pěchoučka. Při příležitosti zařazení tohoto představení do programu festivalu nového divadla Malá inventura přijíždí v únoru do Prahy jeden z nejradikálnějších současných německých autorů, držitel Nestroyovy ceny či titulu časopisu Theater heute.

 

Pár vzkazů vešekrenstvu se na jevišti Studia Hrdinů odehraje v repríze 25. února od 21.00 hodin. Repríza bude opatřena anglickými titulky a po představení bude následovat diskuse s autorem a oběma režiséry. „Plán pozvat Wolframa Lotze do Prahy jsme měli již od červnové premiéry. I když jeho návštěva bude velmi letmá, jsme rádi, že si našel čas přijet. Bude pro nás zajímavé, slyšet jeho názor na naši inscenaci,” říká umělecký šéf Studia Hrdinů Jan Horák.

 

Wolfram Lotz 

*1981 v Hamburku

Jeden z nejradikálnějších současných německých autorů, držitel Nestroyovy ceny či titulu časopisu Theater heute. Vystudoval literární vědu a umění na univerzitě v Kostnici, od roku 2007 studoval na Německém literárním institutu v Lipsku. Je spoluzakladatelem a vydavatelem literárního časopisu Minima a od roku 2010 redaktorem literárního časopisu EDIT. Lotz dosud napsal několik filmových scénářů, esejů, povídek a básní. Pravidelně přispívá do internetových blogů a je autorem rozhlasové hry In Ewigkeit Ameisen. V roce 2005 získal literární cenu města Steyr a v roce 2009 tvůrčí stipendium Rottweil. Se svou divadelní hrou Der grosse Marsch česky Velemarš byl pozván na berlínský festival Theatertreffen 2010, aby se zde v rámci scénických čtení Stückemarkt zúčastnil soutěže nové německé dramatiky. Získal za ni hned dvě ceny – cenu spojenou s uvedením hry v národním divadle ve Výmaru v roce 2011, zakázku výmarského divadla na napsání nové hry (právě Pár vzkazů veškerenstvu) a také cenu publika. V roce 2011 získal za hru Der grosse Marsch Kleistförderpreis pro mladé dramatiky. Jeho hra Die lächerliche Finsternis česky Směšná temnota, v režii Dušana D. Pařízka ve vídeňském Burgtheateru, se stala klíčovým dílem nové sebereflexivní angažované dramatiky a byla v německojazyčném prostředí zvolena mj. Hrou roku 2015. Hry Velemarš a Směšná temnota nastudoval v brněnském HaDivadle režisér Filip Nuckolls.

 

Malá inventura

Festival nového divadla si za 16 let své existence vybudoval nezastupitelné místo na české divadelní scéně. Hlavním smyslem jeho konání je upevňovat postavení nového divadla před laickou i odbornou veřejností a poskytnout profesionálům z Čech i ze zahraničí příležitost během jediného týdne shlédnout výběr nejvýraznějších představení nového divadla za uplynulý rok. Festival, který se pravidelně koná na konci února, je tak symbolickým uzavřením předchozího divadelního roku a zároveň vykročením do toho nového.

 

Více informací: www.studiohrdinu.cz, www.malainventura.cz .


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English