Václav Havel dostal Seifertovu cenu


Třicet let poté, co si Václav Havel začal korespondovat se zakladatelem Nadace Charty 77 Františkem Janouchem, dostává od této instituce ocenění.

A asi to nejvýznačnější, které česká literatura v současnosti má: Cenu Jaroslava Seiferta, která se od roku 1986 vyhlašuje v předvečer narození proslulého českého básníka.

Rozhodla o tom desetičlenná porota vedená literárním historikem Jiřím Brabcem. Havel by měl Seifertovu cenu, spojenou s částkou 300 tisíc korun, osobně převzít počátkem října v kostele sv. Anny v Praze, o jehož rekonstrukci se zasadil.

"Letošní volba mne potěšila dvojnásob. Jednak jsem vždy byl fanouškem, mohu-li užít tohoto sportovního výrazu, Havlových děl, jednak je Václav Havel mým dlouholetým přítelem, který se se mnou na založení ceny před více než dvaceti lety podílel," uvedl předseda nadace František Janouch.

Václav Havel (1936), vůdčí osobnost Charty 77 a autor Moci bezmocných, Dopisů Olze či řady dramatických textů (Audience, Vyrozumění), získal prestižní poctu za osmý svazek svých Spisů, který na sklonku loňského roku vyšel v nakladatelství Torst.

Obsahuje nejen Havlovy projevy a úvahy z let 1999-2007, ale také jeho literární díla z doby poprezidentské. Konkrétně jde o knížku Prosím stručně, koláž pocitů, vzpomínek, poznámek a instrukcí, vedenou v dialogu s novinářem Karlem Hvížďalou.

Tím druhým dílem je Havlova hra Odcházení, inscenovaná v Česku Davidem Radokem. Shodou okolností se v minulých dnech dočkala i své první zahraniční premiéry v Londýně. Režisér a ředitel divadla Sam Walters považuje Odcházení za jednu z nejlepších Havlových her.Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English