Stoppardův český Rock'n'roll usiluje v USA o prestižní divadelní cenu


NEW YORK 13. 5. 2008 (iHNed.cz)

Nominace na letošní ceny Tony na svých internetových stránkách odtajnili pořadatelé udílení cen, které se uskuteční 15. června v New Yorku. Rock'n'roll byl především nominován na hlavní cenu pro nejlepší činohru - soupeřit o ni bude s hrami The Seafarer od Conora McPhersona, The 39 Steps od Patricka Barlowa a August: Osage County od Tracyho Lettse. Další nominace získal v kategoriích pro nejlepšího herce, nejlepší herečku a nejlepší zvukový doprovod.

Stoppardova hra o dvacetiletí mezi sovětskou okupací Československa v roce 1968 a pádem komunismu před osmnácti lety, které disident Václav Havel označil v listopadu 1989 za "bezčasí", slavila úspěchy v Londýně, v Praze i na newyorské Broadwayi. Rock'n'roll začíná v britské Cambridgi těsně po vpádu sovětských vojsk a končí koncertem skupiny Rolling Stones na Strahově 19. srpna 1990.

Ačkoliv Rock'n'Roll bývá označován za hru o českých disidentech a různých podobách vzdoru proti totalitě, mnohovrstevnatěji zachycuje svět britských intelektuálů. Prolínající se osudy cambridgeského profesora Maxe a českého disidenta Jana autorovi posloužily jako odrazový můstek k analýze evropského politického vývoje v rozmezí let 1968 až1990, avšak vymezený horizont v mnoha ohledech časově i tematicky překračují.

Těžiště inscenace přesto spočívá v konfrontaci odvátých ideálů šedesátých let se současností, ve sváru materialismu s idealismem, v otaznících nad budoucností konzumní společnosti, a především v mnohostranném pohledu na propastný rozpor mezi marxismem jako filozofickým směrem a tragickými pokusy o jeho aplikaci v politické realitě dvacátého století.

 Stoppard byl vítězem loňské divadelní sezony v USA, kdy jeho devítihodinová trilogie o ruských revolucionářích 19. století Na březích Utopie získala rekordních sedm prestižních cen Tony, včetně ocenění za nejlepší činohru. Tento sedmdesátník má ale i Toničku za svůj broadwayský debut Resencantz a Guildenstern jsou mrtvi, který uchvátil newyorské publikum před 40 lety.Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English