Stoppard Tom


*3.7.1937
Dramatik, scénárista

 

Tom Stoppard se coby Tomáš Sträussler narodil 3.července 1937 ve Zlínské rodině židovského lékaře. O osmnáct měsíců později, v den, kdy vojska nacistického Německa zahájila okupaci Československa, všichni s pomocí vedení firmy Baťa emigrovali do Singapuru. Tam na lodi, prchající před Japonci v roce 1942 dr. Eugen Sträussler zahynul, jeho žena byla se dvěma syny (pětiletým Tomášem a sedmiletým Petrem) krátce předtím evakuována do Indie. Na konci roku 1945 se paní Marta Sträusslerová provdala za majora britské armády Kennetha Stopparda, který na počátku následujícího roku odvezl svou ženu a oba vyženěné chlapce do anglického Bristolu.
Tom Stoppard v sedmnácti letech opustil školu a začal pracovat jako novinář nejprve pro Western Daily Press, později pro bristolský Evening World. Časem se specializoval na filmové a divadelní kritiky. V roce 1960 se stal novinářem na volné noze, psal kritické články a pod pseudonymem uveřejňoval i pravidelné sloupky do Daily Press.
Ve třiadvaceti letech dokončil svoji první celovečerní divadelní hru Walk On The Water (Procházka po vodě, později přepracována jako Enter a Free Man - Jsem volný jako pták) a získal svého agenta, pana Kennetha Ewinga z agentury Fraser and Dunlop. Začal psát nejen pro jeviště, ale i pro rozhlas a televizi, publikoval několik povídek a později i svůj jediný román Lord Malquist and Mr.Moon.
Tom Stoppard prorazil roce 1966 absurdně laděnou intelektuální groteskou Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi. Dnes můžeme právem říct, že je vedle Harolda Pintera nejvýznamnějším britským dramatikem současnosti a zároveň asi i nejúspěšnějším. Jeho hry se hrají za obrovského zájmu publika po celém světě. Kromě toho je autorem řady znamenitých filmových scénářů; připomeňme třeba Oscary ověnčeného Zamilovaného Shakespeara nebo snímek Terryho Gilliama Brazil.
Od roku 1977 se Tom Stoppard aktivně zajímá o dodržování lidských práv především v zemích Sovětského svazu, střední a východní Evropy. Díky této aktivitě se také seznámil s Václavem Havlem. Zapojil se do činnosti Index on Censorship, International P.E.N., Amnesty International a Výboru proti psychickému zneužívání. Na téma lidských práv napsal mnoho článků a dopisů a jejich problematika se odrazila i v jeho tvorbě.
V roce 1997 byl Tom Stoppard povýšen do šlechtického stavu.

Na českých jevištích Stoppardovy hry pravidelně objevují, v dobách bývalého Československa byla překážkou inscenování jeho sympatie k disidentskému hnutí a v současnosti se, bohužel, s pokusy o uvedení některého z jeho děl setkáváme zřídka.

 

České premiéry
Rosenkrantz a Guilderstern jsou mrtvi (poprvé 1978, poté Divadlo v Celetné, 2006)
Jsem volný jako pták (1978)
Travestie (1991)
Arkádie (1998, poté ND Praha, 2006)
Pravý inspektor Hound (Divadlo Disk / DAMU, 2009)
To pravé (Divadlo Na Vinohradech, 2004)
rozhlasová hra - Albertův most (2005)
Rock´n´rol (ND Praha, 2007)

Na flámu (Divadlo Disk DAMU, 2008)

Bouřlivá plavba (DFXŠ Liberec, 2012)

Dvojitý agent / Hapgoodová (Divadlo Na Vinohradech, 2013)

 

Seznam odkazů

 

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English