Still Alice


Christine Mary Dunford, Lisa Genova (USA)

POŘÁD JSEM TO JÁ (STILL ALICE)

přeložila Adéla Šotolová

3 m, 4 ž

drama / dramatizace

 

Alici bude padesát, je na vrcholu svých sil a má vše, o čem kdy snila. Je světově uznávanou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má krásnou rodinu: dvě dospělé děti a stejně úspěšného milujícího manžela. Jednoho dne si jde Alice ven zaběhat, ale najednou, sobě tak dobře známé okolí, nepoznává a nedokáže najít cestu zpět. Postupně se u Alice začíná projevovat zvláštní zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace. Poté, co je Alici diagnostikována časná forma Alzheimerovy choroby, začíná její velmi krutý i dojemný boj za záchranu toho, kým kdysi byla. Alice je nucena vzdát se všech svých původních představ o soukromém i profesním životě a společně se svým mužem a dětmi se učí žít přítomným okamžikem.

I přes tak závažné a citlivé téma, jakým je Alzheimerova choroba, je hra psaná s velkou lehkostí a nadhledem, bez zbytečného patosu, jde o fascinující sondou do života obdivované a úspěšné ženy, která postupně ztrácí vše, pro co celý život žila a vše, co milovala. Také se jedná o skvělou příležitostí pro herečku středního věku. Zajímavým dramatickým prvkem je postava Alicina druhého já, které s černým humorem sobě vlastním, pomáhá Alici pochopit, co se s ní děje.

Dramatizace vznikla podle slavného bestselleru autorky Lisy Genovy z roku 2007, který u nás vyšel pod názvem Ještě jsem to já. Autorka dramatizace Christine Mary Dunford byla za dramatizaci nominovaná na nejlepší adaptaci díla a Chicago Sun-Times označil její dramatizaci jako jednu z nejlepších her roku 2013. V roce 2014 byl podle tohoto románu natočen film Pořád jsem to já s Julianne Moore v hlavní roli, která za svůj výkon obdržela Oscara, Zlatý Glóbus, Cenu BAFTA, americkou cenu filmové kritiky, Cenu SAG za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English