Small Family Business (Rodinný podnik)


 

Alan Ayckbourn (Velká Británie)

RODINNÝ PODNIK (SMALL FAMILY BUSINESS)

přeložila Zuzana Josková

7 m, 6 ž

komedie o korupci

 

Děj se odehrává v průběhu jednoho podzimního týdne v obývacím pokoji, kuchyni, koupelně, ložnici, hale a na chodbě domů patřících různým členům rodiny. Podnikatel Jack McCracken se drží pevných zásad v korumpovaném systému a světě. Jenže ne nadlouho. Jakmile se díky své ženě dostane do područí tchánova byznysu, jenž je pronásledován soukromým detektivem ohledně jistých kompromitujících materiálů, znamená to pro Jacka dilema – spravedlnost, nebo široká rodina, která drží pohromadě za všech okolností? Jackova integrita se postupně vytrácí, ve své širší rodině nachází zloděje a cizoložníky, pro něž je privátní byznys vším. Bující sobecké zájmy přerůstají všem přes hlavu a směřují v komickou hysterii a děsivé vyvrcholení…

Kromě postav široké rodiny a detektiva je zde komická příležitost pro postavy pěti italských podnikatelů stejného příjmení, které mají být hrány pouze jedním hercem.

Dynamická ostrá komedie byla s velkým úspěchem uvedena v londýnském Národním divadle v roce 1987. Českou premiéru měla ve Východočeském divadle Pardubice v prosinci 2015.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English