Schönherrova Ďáblice opět na scéně


Srdečně vás zveme na premiéru hry Ďáblice rakouského autora Karla Schönherra, která se uskuteční 20. května od 19 hodin v Divadle Na Prádle (Besední 3, Praha 1). V režii Adama Ruta a dramaturgii Martina Hýči se představí silná herecká trojice - Šárka Vaculíková, Vladimír Polívka a Jakub Slach.

 

Jedná se o první uvedení po 71 letech, ve zbrusu novém překladu a moderní režii. Drama milostného trojúhelníku a drsná komedie o egoistech zároveň - u nás poprvé uvedeno v roce 1915.

Vstupenky v ceně 150,- / 90,- lze rezervovat každý všední den od 16 do 20 hodin přímo v divadle, nebo na e-mailu pokladna@napradle.cz.

 

Komorní strindbergovské drama a drsná komedie v jednom. Jedna z vrcholných her expresionistické dramatiky Rakušana Karla Schönherra. Krásná žena mezi dvěma muži. Všichni neúprosně sledují své vlastní cíle. Ona se stará o svého manžela pašeráka jako o vlastní dítě. Všichni se mu posmívají, ale on je všechny převeze. Už jen pár paklů zboží a bude dost peněz na dům ve městě. Jednoho dne ale přichází mladý pohraničník pověřený choulostivým úkolem: poplést pašerákově ženě hlavu a zajistit důkazy jejich zločinecké činnosti.

Všichni na sebe hrají divadlo, až už sami nevědí, kdy lžou a kdy mluví pravdu. Kdo nejlépe využije slabiny těch druhých? "Když ti kopou past, musíš jim ji vykopat taky..." Hra plná vzplanutí, která se nedaří hasit. Tři sobci na cestě za štěstím. Chlapi už nejsou, co bývali, a děti akorát uberou ženský na kráse.

 

Ve své době jedna z nejhranějších her nejen např. ve Vídni (prem. s ohromným úspěchem v roce 1914 v Burgtheateru), nýbrž i např. v Berlíně, kde byla dokonce pro svou "nemorálnost" zakázána. U nás byla hra uvedena v Národním divadle v roce 1915, nicméně se dočkala vinou válečných let jen několika repríz. Kromě pár ochotnických inscenací byla hra naposledy uvedena v roce 1943 v Horáckém divadle v Jihlavě.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English