Scénická čtení v Pardubicích


Od nové sezóny se můžete na Malé scéně Východočeského divadla v Pardubicích ve dvoře setkat s pestrým programem, který zahrnuje nejen vlastní inscenace divadla, ale i další kulturní akce.

Výraznou novinkou bude cyklus scénických čtení současné dramatiky Malé inscenace na Malé scéně. Věříme, že tento projekt bude zajímavou zkušeností pro diváky i pro herecký soubor. Forma scénického čtení se v divadlech po celém světě objevuje čím dál častěji a získává si stále více příznivců, a to jak ze strany autorů a tvůrců, tak diváků. Divadlo chce také rozšířit povědomí o aktuálních tendencích v současném dramatu - dramaturgický výběr (dramaturg Zdeněk Janál má na starosti i další cyklus scénických čtení v Českých Budějovicích na podzim 2010) je tedy zaměřen především na žhavé novinky, které ještě nebyly v českých divadlech uvedeny, a na hry, které patří k tomu nejlepšímu z posledních let a pozornému publiku by neměly uniknout.

 

Na úvod (11. října 2010) bude uvedena v režii Jiřího Hájka (Buranteatr)hra švédského dramatika Henninga Mankella Antilopy (překlad Miroslav Pošta), která nás zavede do izolovaného domu uprostřed afrických plání, kde se manželský pár chystá po mnoha letech odjet zpět do Švédska. Manželé trpí paranoickým strachem ze všudypřítomných černochů, kteří ve hře hrají zásadní úlohu, ačkoli na scéně se sami neobjeví. Odhodlaný bojovník za lidská práva Mankell strávil v Africe mnoho let a je odborníkem právě na problematiku rozvojové pomoci. Antilopy jsou zatím jedinou jeho divadelní hrou, která byla do češtiny přeložena. Úspěšně se kromě Švédska hrála například v Německu, Francii či Portugalsku.

 

Druhou v pořadí (15. listopadu 2010) bude novinka nejhranějšího německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Zlatý drak (režie Hana Mikolášková - v Pardubicích také komedie Čistírna) v překladu  Petra Štědroně, která již v divadelním světě vzbudila nebývalý ohlas a zájem. Je to důkladně propracovaná sonda do života asijských imigrantů a do problémů dnešního globalizovaného světa. Schimmelpfennig ve hře plné metafor experimentuje s dramatickou formou, herci hrají více postav, mladí hrají staré a naopak, hra je uspořádána jako svižný sled různě propojených situací a příběhů. Zlatý drak se v posledním ročníku mülheimského festivalu stal německou hrou roku 2010!

Východočeské divadlo chce dát tak příležitost mladým nastupujícím režisérům - od ledna 2011 bude projekt pokračovat, v lednu v režii čerstvého absolventa DAMU Pavla Ondrucha.

 

Další odkazy:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/pardubicky/clanek.phtml?id=679187

http://www.vcd.cz/aktual/1010e.htm

http://www.vcd.cz/aktual/1010c.htmZpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English