Petr Zelenka – nejúspěšnější současný český dramatik v zahraničí


Ze Zelenkových divadelních her zůstává dosud nepřekonaným úspěchem jeho prvotina Příběhy obyčejného šílenství, vzniklá stejně jako jeho nejnovější hra Dabing Street ve spolupráci s Dejvickým divadlem. Od roku 2001, kdy zde měla premiéru (a kde se hrála ještě dalších 8 let), uvedlo Příběhy dalších šest profesionálních divadel v Česku a minimálně 11 (počet stále narůstá) v Polsku a řada amatérských divadel v obou zemích. Z Německa je dosud hlášeno 6 profesionálních inscenací, v německém překladu se pak Příběhy hrály i ve Švýcarsku a Rakousku. Profesionálně byla hra dále uvedena v USA, ve Francii, Belgii, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Holandsku, Chorvatsku, Slovinsku, Moldávii, Lotyšsku a na Slovensku. Scénické čtení realizovaly profesionální soubory ve Španělsku, Anglii a Severním Irsku. Publikována byla i v ruštině. Televizní verze hry vznikly v Česku a v Polsku, v paměti diváků je i česká filmová verze v režii autora Petra Zelenky.

Druhá Zelenkova hra Teremin (napsaná roku 2005 rovněž pro Dejvické divadlo, kde je na repertoáru dodnes) byla zatím uvedena také v Polsku a Rusku. Překlad hry byl publikován v USA, Francii a Bulharsku.

Třetí Zelenkova hra, komedie Odjezdy vlaků si již získala inscenátory v Polsku a Německu.

Očištění (2008) bylo po premiéře v krakovském Starém divadle a české premiéře v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích uvedeno již také v rumunském Národním divadle v Bukurešti, vydáno v bulharštině a přeloženo zatím do maďarštiny, angličtiny a ruštiny.

Zatím poslední Zelenkův opus, Ohrožené druhy, uvedla ve světové premiéře Nová scéna Národního divadla v Praze v roce 2011. Přeložen byl zatím do polštiny, bulharštiny a angličtiny.

O mimořádné oblibě Petra Zelenky v Polsku svědčí i to, že se tam zrodila a s úspěchem hrála i divadelní verze jeho scénáře k filmu Samotáři.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English