Peter Handke získal Nobelovu cenu


Ve švédském Stockholmu byly 10. října 2019 uděleny dvě Nobelovy ceny za literaturu - Peteru Handkemu a Olze Tokarczukové.

 

Peter Handke je rakouský spisovatel, básník a dramatik, již v minulosti byl poctěn Cenou Franze Kafky a Mezinárodní Ibsenovou cenou.

 

K jeho nejznámějším divadelním hrám patří např. experimentální drama Spílání publiku (1966), jehož inscenace se v roce 2010 ujalo Divadlo Komedie, stejně jako inscenací dalších jeho her, Podzemního blues (2011) a Hodiny, ve které jsme o sobě nevěděli (2012). Handke je také spoluautorem scénáře známého filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem (dramatizace Švandovo divadlo, 2013).

 

České překlady her Nebe nad Berlínem a Podzemní blues vám rádi pošleme k nahlédnutí, stejně jako jeho další hry v němčině.

 

Olga Tokarczuková je polská spisovatelka, autorka poezie, esejí, scénářů a jedna z nejčtenějších a kritiky nejlépe hodnocených polských autorů. Její dílo bývá přirovnáváno k Márquezovi díky jejím snovým a poetickým příběhům. K jejím dramatickým dílům patří např. Dočasná havárie: komorní hra o konci světa (2014), původní rozhlasové drama napsané exkluzivně pro Český rozhlas.

 

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English