Odcházení - americká premiéra


Ve filadelfském divadle Wilma, jemuž Václav Havel svěřil první uvedení své zatím poslední hry Odcházení na americkém kontinentu, proběhla v režii Jiřího Žižky premiéra 26. května 2010 - autor navštívíl premiéru osobně spolu se svou ženou Dagmar.Premiéry, na které bylo vyprodáno, se účastnily např. i bývalá ministryně Madeleine Albrightová či zpěvačka Susan Vega.

 

Webové stránky divadla zveřejnily již na jaře obsazení. Tomu vévodí jeden z nejobsazovanějších amerických filmových herců své generace David Strathairn (nominovaný na Oscara za hlavní roli v Clooneyho filmu Dobrou noc a hodně štěstí) v postavě Riegra. Irenu hraje Kathryn Meisle, Kleina Trevor Long a Babičku Janis Dardaris.

Inscenační tým je mezinárodní: Scénu navrhla londýnská scénografka českého původu Klara Zieglerova a kostýmy newyorská návrhářka původu srbského Vasilija Zivanic. Hudbu složil Nick Rye.

Problém Hlasu (autora) řešen jinak, než tomu bylo u inscenace v londýnském Orange Tree Theatre, kde tento part namluvil anglicky sám Václav Havel. Ve Filadelfii diváci uslyší z reproduktorů jiný slavný hlas: hlas filmového Salieriho z Formanova Amadea F.Murray Abrahama. Jak Strathairn tak Abraham mají s havlovskou dramatikou již dobrou zkušenost z přelomu 80. a 90. let. F.Murray Abraham hrál Leopolda Kopřivu v Žižkově americké televizní verzi Larga desolata a David Strathairn pak Foustku v Žižkově inscenaci Pokoušení v newyorském Joe Pupp Public Theater.

Zkoušek se zúčastnil i Havlův dvorní překladatel Paul Wilson, webové stránky divadla přinášejí s tímto kanadským novinářem a spisovatelem obsáhlý a velmi zajímavý rozhovor o jeho zkušenostech s havlovým jazykem a dramatickým stylem.

Filadelfské divadlo Wilma Theater se po vedením Blanky a Jiřího Žižkových vypracovala v jedno z nejuznávanějších repertoárových divadel ve Spojených státech. Za svou domovskou scénu ji v USA považuje například Tom Stoppard.

 

Odkaz na stránky divadla Wilma:

http://www.wilmatheater.org/production/leaving

 

Články, recenze:

J. Sloupová: Když odchází Vilém Rieger, lidovky.cz, 1.6.2010.

J. Záhorková: Havel uvede své Odcházení ve Filadelfii, premiéry se osobně zúčastní, iDnes.cz, 22.4.2010.

K. Kubíčková: Havlovo Odcházení míří do Ameriky, premiéry se zúčastní i sám autor, iDnes.cz, 26.5.2010.

ČTK: Havel se zúčastnil americké premiéry Odcházení. Bylo vyprodáno, iHNed.cz,27.5.2010.

ČTK: Václav Havel si ve Filadelfii vysloužil nadšený potlesk, tyden.cz, 27.5.2010.

 

 


 Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English