Nová série scénických čtení ve Zlíně


Novou sérii scénických čtení zahájí MD Zlín oceněným textem Identity.

 

Inscenace je první ze série tří scénických čtení na téma Made in Czechia. Premiéry se zúčastní i autorka textu Barbora Hančilová.

 

Hančilová do názvu vložila základní téma své hry, které na mnoho způsobů prozkoumává v mozaice partnerských, manželských, rodinných i školních vztahů. „V zásadě je to hra o tom, jak mladá generace hledá sama sebe, ale k tomu musí pochopit i svou vlastní minulost a kořeny, nebo se s ní vyrovnat. Ve hře je několik dějových linek, partnerské problémy, vztah studentky a jejího pedagoga, pátrání po identitě vlastního otce u jednoho z hrdinů. Slovo identita a identifikace mají k sobě blízko,“ řekl dramaturg Vladimír Fekar, který scénická čtení pro zlínské jeviště „objevil“.

 

Můžeme díky nim pravidelně představovat současné texty, a to mi přijde od samotného počátku jako povinnost našeho divadla. Náznakem scénografie či jen pouhým jemným rozehráváním situací otevíráme divákovu imaginaci, jsou nedoslovné právě proto, že představují především slova, z nichž jsou hra a vztahy mezi postavami utkány. Jsou příležitostí setkat se s velmi kreativními lidmi, kteří píší a překládají, přivést je za námi do Zlína. Je to záležitost v divadle jedna z nejprchavějších a nejintenzivnějších, protože zpravidla nemá reprízy. Ty texty jako plaché volavky jen proletí Zlínem. Je krásné být u toho, když prolétají,“ svěřil se Fekar.

 

Hrají Markéta Kalužíková, Jana Drgová, Eva Daňková, Anna Randárová, Zdeněk Lambor, Marek Příkazký a Josef Koller. Režie Tereza Říhová.

 

Anonymní dramatickou soutěž každoročně vyhlašuje agentura Aura-Pont a je následovnicí 22. ročníku Ceny Alfréda Radoka.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English