Nová scéna - noc českých a slovenských autorů


Nová scéna Národního divadla se v sobotu 8. května 2010 promění v rušný domov nových českých a slovenských her.

Tři renomovaní divadelní tvůrci - Hana Burešová, Ivo Krobot a Martin Porubjak - připraví se svými týmy satisfakci autorům tří textů vzešlých z dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka 2010, kterou vyhlašuje Nadační fond Cen Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-Pont.

Do akce, která má podpořit české a slovenské dramatické autory a jejich nové hry, se zapojí studenti brněnské JAMU, bratislavské VŠMU, ale například také Daniela Kolářová, Arnošt Goldflam, Pavel Batěk a Jiří Lábus.

Co všechno se odehraje v rámci první Noci českých a slovenských autorů:

Hana Burešová připraví scénické čtení hry Tomáše Vůjtka S NADĚJÍ, I BEZ NÍ. Nejúspěšnější hra v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka za loňský rok se inspiruje pamětmi Josefy Slánské, vdovy po popraveném „vlastizrádci“ Rudolfu Slánském. V tomto sugestivním obraze z naší novodobé historie vystoupí Daniela Kolářová, Pavel Batěk a Jiří Lábus.

Ivo Krobot připraví se studenty a čerstvými absolventy JAMU scénické čtení TERMITIŠTĚ od Evy Prchalové, hry o šesti mladých dobrovolnících, kteří vyrazili humanitárně pomáhat do nejmenované africké země.

Martin Porubjak se studenty bratislavské VŠMU uvede ukázku z pozoruhodné trojjazyčné hry Jozefa Timčáka IRISH COFFEE o gastarbeiterech ze střední Evropy, pracujících ve fast-foodu v Irsku.

A před půlnocí ve světové premiéře zazní ukázka z nové melancholické komedie Arnošta Goldflama BLBÁ VERUNA v osobité interpretaci autora.

Začátek v 19.30, předpokládaný konec kolem půlnoci. Divadelní kavárna NONA ve třetím patře Nové scény zůstane otevřena dlouho do noci… zde je více informací a tisková zpráva.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English