Noc českých a slovenských autorů


Agentura Aura-Pont a Národní divadlo pořádají šestý ročník Noci českých a slovenských autorů, která se v letošním roce vrací na jeviště Nové scény, kde také kdysi vznikla. Výrazné režisérské osobnosti představí divákům inscenovaná čtení finálových textů Anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka.

Formou scénických črt, respektive divadelních „návnad“ a ochutnávek, uvidíte dva nejzajímavější, nejzábavnější a nejvýše oceněné texty loňského ročníku.

 

Dodo Gombár: Peniaze

Dvojice věčně zkouřených lůzrů se rozhodne za asistence svého hochštaplerského šéfa přepadnout peněžní ústav, strážný v bance, který se vrátil s ciziny, platonicky miluje bankovní úřednici, jeho matka si zase oblíbí muže, jenž hraje v pasáži před bankou na harmoniku, poněkud věkově nesourodá partnerská dvojice se rozejde těsně před svatbou, přestože partner byl v bance už vyřizovat půjčku. Jenže nakonec dojde v bankovním domě k poněkud chaotické střelbě. Prostě: vítězná hra ze současného Slovenska…

Režie: Braňo Holiček

Hrají (a čtou): Igor Orozovič, Filip Kaňkovský, Ondřej Pavelka, Pavel Batěk, Taťjana Medvecká, Pavlína Štorková, David Matásek, Saša Rašilov, Jana Pidrmanová a Tereza Vilišová.

 

Adam Votruba: Arizace

Na protektorátní velení města Brna dorazí inspekce, která kontroluje arizaci židovského majetku a zjistí, že nebyly arizovány židovské hřbitovy. Podle hesla „Na místo Židů Němci“ mají být odstraněny veškeré náhrobní kameny, mrtví vyházeni a vybraní němečtí obyvatelé dáni do hrobů po Židech. Při pohledu na prázdný hřbitov by si totiž nesvědomité občanstvo mohlo pomyslet ledacos. Tím ale celá tragikomická historka teprve začíná.

Režie: Daniel Špinar

Hrají (a čtou): Lucie Polišenská, Jan Bidlas a Filip Rajmont

 

Součástí večera bude vyhlášení textů, které v roce 2016 postupují do finále. Vyhlašování bude koncipováno jako tajemná spiritistická seance, při níž námi velmi pečlivě vybrané médium vyvolá na jeviště nejen finálové texty, ale možná i ducha jednoho velmi známého českého (samozřejmě mrtvého!) autora. Seanci povede přední česká spiritistka a duchovní herečka Martina Preissová.

 

Pokud máte pro strach uděláno a přítomnost mrtvých (ani živých) autorů vás neděsí, přijďte v pondělí 4. dubna v 19 hodin na Novou scénu!


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English