Noc českých a slovenských autorů


Nadační fond Cen Alfréda Radoka a agentura Aura-Pont si Vás dovolují srdečně pozvat na 3. ročník Noci českých a slovenských autorů, který se v letošním roce bude opět konat v pražském Činoherním klubu. Čtyři významní čeští divadelní tvůrci představí divákům inscenovaná čtení dramatických textů, které se umístily ve finále dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 2011. Přijďte podpořit dramatické autory a jejich nové hry v neděli 28. října 2012!

Do dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými dramatickými texty – v loňském roce to bylo například 64 původních her! Jen nepatrný zlomek ze všech textů se ale nakonec dočká jevištní realizace anebo alespoň odborné dramaturgické péče. Letošní již třetí Noc českých a slovenských autorů chce pokračovat v tradici večerů, v nichž hlavní pozornost patří právě novým českým a slovenským hrám a jejich autorům.

Formou scénických črt, divadelních „návnad“ a ochutnávek se v nastudování výrazných českých režisérských osobností – režisérů i režisérek různého divadelního záběru, vkusu či stylu – představí texty Jana Kratochvíla, Nenada Djapiće, Ivy Procházkové a Terezy Březinové. Letošním ročníkem „Noci autorů“ nás provede, s humorem a šarmem sobě vlastním, herec Petr Pěknic.

Součástí večera bude živá hudba, mj. například vystoupení herečky a písničkářky Jany Šteflíčkové, klavírní improvizace skladatele Jiřího Pazoura, a také koncert Jana Jiráně a kapely Botafogo.

 

Začátek v 19.00 hod., předpokládaný konec kolem půlnoci.

 

Jednotné vstupné na celý večer 110 Kč. Vstupenky lze zakoupit v pokladně Činoherního klubu, Ve Smečkách 26, 110 00 Praha 1, tel. 211 151 877.

 

V rámci Noci českých a slovenských autorů se letos můžete těšit na následující texty:

 

Tereza Březinová / DEFENDER

režie: Daniel Špinar / dramaturgie: Ilona Smejkalová / účinkují: Barbora Vyskočilová a Jan Holík

Horský srub, hlasy probouzejících se ptáků a zamrzlá voda. A oni dva. Sami. Vypadají jako milenecký pár, který se jen v nepříznivou roční dobu rozhodl strávit nějaký čas na samotě v horách. Ale věci na balení se kupí, auto nejede a on ztrácí sílu… / Tragikomedie o dvou dějstvích, která ukazuje, jak těžké je komunikovat a doopravdy vnímat toho druhého. Jak těžká je snaha pomoci a pomoc také přijímat. Jak těžké je vyrovnat se s blížícím se koncem, zvlášť když do toho vstoupí láska.

Hra se dostala do nejužšího finále dramatické soutěže o Ceny Alfréda Radoka za rok 2011 a rovněž získala čestné uznání při udílení Ceny Evalda Schorma za rok 2011.

 

Iva Procházková / BRUTTO

režie: Braňo Holiček / dramaturgie: Ilona Smejkalová / účinkují: Veronika Kubařová a František Čachotský

Naivní, mladý a silně věřící homosexuál Patrik přijel z moravského maloměsta do Prahy za prací. Zde je konfrontován nejen s poněkud podivnou firemní kulturou realitky, ale i s předsudky vůči své orientaci, aby se posléze ukázalo, že rovněž jeho šéf Arnošt vztahy se ženami tak trochu předstírá… / Tragikomický, avšak i úsměvný příběh o xenofobii, hledání sebe sama a střetu dvou různých světů.

Hra získala 3. místo v dramatické soutěži o Ceny Alfréda Radoka za rok 2011.

 

Nenad Djapić / VÍDEŇSKÝ HŘÍCH

režie: Lída Engelová / dramaturgie: Ilona Smejkalová / účinkují: Johanna Tesařová a Viktor Dvořák

Mladý a horlivý inspektor vídeňské policie vyslýchá porodní bábu a věštkyni Růženu. Jenže vykutálená Růžena vidí v budoucnu všechno možné, jen ne to, co zoufalý inspektor opravdu chce… / Scénický historicko-kriminologický až hudebněvědný dobový obrázek z roku 1801, ba přímo ze dne 5. prosince onoho roku. Ve skutečnosti se jedná o postpseudobarokní, až postpseudoneobarokní dialogový propletenec s nejistým koncem, protože se v něm pojednává i téma věštby z kávového lógru (z jemně umleté kávy) a vařené kozí hlavy, ale i fenomén českých příjmení v telefonním seznamu města Vídně.

Hra se umístila na 2. místě v dramatické soutěži o Ceny Alfréda Radoka za rok 2011.

 

Jan Kratochvíl / VLADIMIROVA DĚVKA

režie: Dodo Gombár / dramaturgie: Martina Kinská / účinkují: Michal Dlouhý a Robert Jašków

Hospoda kdesi na konci světa, divná doba. V ní si hospodský Andrej a host Olav vyprávějí, co se stalo. Anebo se stane, co si vyprávějí? Jak to vlastně bylo se ženskou, která se tu jednoho dne objevila s malým parchantem? Čas je relativní, natož pak pravda… / Absurdní příběh s tajemstvím.

Vítězný text dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka bude mít světovou premiéru 1. června 2013 ve Švandově divadle. V rámci letošní „Noci autorů“ připraví režisér Dodo Gombár ukázku z připravované inscenace – nejen jako návnadu pro potenciální diváky, ale také jako dramatickou tečku za celým večerem.

 

Noc českých a slovenských autorů vznikla z iniciativy Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, ve spolupráci s agenturou Aura-Pont a Činoherním klubem. Akci finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy a Nadace Život umělce.

 

Kontakt:

Lucie Štěpánová, Nadační fond CAR, tel.: + 420 724 116969, e-mail: lucie(tecka)stepanova(zavinac)divadlo(tecka)cz

Ilona Smejkalová, dramaturgie a produkce Noci autorů, tel.: +420 777 015670,

e-mail: ila(tecka)smejkalova(zavinac)seznam(tecka)cz

 


Česky / English