Návraty


Fredrik Brattberg (Norsko)

NÁVRATY (TILBAKEKOMSTENE)

přeložila Karolína Stehlíková

2 m, 1 ž

 

Návraty jsou cyklickým příběhem rodiny, jejíž ztracený syn se náhle objeví. Archetypální situace se objevuje stále dokola a původně trpící rodiče postupně ztrácejí trpělivost a stávají se lhostejnými. Neustálé návraty tak mají opačný efekt, vyhladovělý syn narušuje logický cyklus života a postupně vyvstane potřeba se ho zbavit.

Od debutu v roce 2008 byly hry dramatika Fredrika Brattberga (nar. 1978) přeloženy do osmi jazyků a uvádí se po celé zemi, včetně norského Národního divadla. Obratná hříčka hry Návraty z roku 2011 ve stylu absurdních dramatiků je inspirována (a současně ho parafrázuje) v současnosti moderním odosobněným existenciálním stylem, který je příznačný pro hry Jona Fosseho a Arne Lygreho.

Fredrik Brattberg se věnuje také skládání hudby, což se projevuje i v dramatech, která mají často strukturu hudební kompozice. Za hru obdržel autor v roce 2012 Ibsenovu cenu, hlavní ocenění norských dramatiků. U nás byla hra uvedena coby scénické čtení v květnu 2015 v Brně na Špitálce v podání Divadla Feste - zde měla i repertoárovu premiéru v lednu 2016.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English