Naostro! - den maďarských her na Zábradlí


Divadlo Na zábradlí představí výběr z nejlepší současné maďarské dramatiky a zprostředkuje ji českému publiku formou inscenovaných čtení.

 

Na programu je odpolední pohádka Kútból mentett királyság (Království s čarovnou studnou) maďarského souboru RoHAM Színház a pět čerstvě přeložených her, které v režii D. Czesanyho, L. Málkové a L. Ferenzové přečtou herci DNz. Večer bude zakončen debatou s pozvanými autory i publicisty na téma „Život (v kultuře) v současném Maďarsku“. V průběhu odpoledne i večera budou mít diváci možnost se občerstvit specialitami maďarské kuchyně i vínem. Hry, které v průběhu večera zazní, vybrali a přeložili G. Korpič, J. Čumlivski, A. Vaculíková a K. A. Šrubařová.

 

Hlavní postavou hry Attily Bartise Zkáza (Romlás) je respektovaný fotograf na vrcholu své kariéty, který se dozvídá, že trpí nevyléčitelnou nemocí. Toto poznání ho uvrhne do zoufalství, ale zároveň v něm probudí neskonalou touhu po absolutním žití. Skvělé dialogy, ironie, vášeň.

 

Hrdinou hry Istvána Tasnádiho Finito je 44letý ženatý bezdětný muž, který přichází o místo zaměstnance masokombinátu. Krizi chce vyřešit sebevraždou, ale ještě před ní své tělo prodá, a to hned několikanásobně. Hra paroduje svět reality show a médií, je napsána ve verších a její hlavní kvalitou je černý břitký humor.

 

Jedním z nejzajímavějších maďarských autorů současnosti je Béla Pintér. Ve hře Královna zákusků (A sütemények királynöje) malé děvče Erika slaví se svou rodinou a despotickým otcem sedmé narozeniny, na které přichází i třídní učitel s podezřením, že je děvče doma týráno. Ve hře se střídá náboženský jazyk s jazykem komunistických sloganů, autor vtipně pracuje s míšením folklóru, slangu a dialektu.

 

Géza Bereményi a Krisztina Kovácz napsali hru Podunajští Apačové (Apacsok), líčící příběh skupiny přátel, kteří se v šedesátých letech rozhodli trávit volný čas v indiánské komunitě a snažili se žít v souladu s indiánskou ctí a statečností. To se však nesetkalo s pochopením státní moci. Hru s detektivní zápletkou a silným morálním poselstvím autorská dvojice sepsala podle skutečné události.

 

Hra mladé, začínající autorky Bettiny Almássy Patří mraky do nebe? (A felhök is a mennyország részei?) vypráví příběh dvou žen, kamarádek ze školy, jejichž cesty se ubírají zcela jinými směry. Slavná herečka, žijící v šťastném manželství nemůže otěhotnět a o své trápení se dělí s přítelkyní, která se stala obětí domácího násilí. Brilantní dialogy, aktuální téma.

 

Program festivalu:


15.00 – divadlo – Eliadova knihovna

Lakmusz Csoport, Csaba Mikó : Kútból mentett királyság (Království s čarovnou studnou)

Mladý progresivní soubor vytvořil na poli budapešťské alteralternativní scény již několik inscenací. V čele s dvorním autorem Csabou Mikó se tentokráte zaměřili na publikum nejmladší. Kdo zachrání království od rozkradení a princeznu od nechtěného sňatku?

110 minut s přestávkou. V maďarštině, s českou synopsí příběhu. Spolupořádá sdružení Iglice, edukativně – kulturní spolek maďarských rodičů v Praze.

 

15.00 – promítání – Velký sál

Krétakör: FEKETEország (ČERNÁzemě), 2006

Filmová verze novátorsky a zcela netradičním způsobem zpracovává divadelní inscenaci budapešťského divadla Krétakör. ČERNÁzemě je pochmurná, groteskní, satirická vize světa, ve kterém žijeme. Kolektivní představení, z něhož film vychází, nemá žádný děj, je čistě reflexivní záležitostí. Nemilosrdnou satiru sestavil režisér z improvizací herců souboru.

V maďarském znění, s anglickými titulky, 100 min bez přestávky

 

18.00 – 22.00: scénická čtení

18.00 Královna zákusků a Patří mraky do nebe? (Půda DNz)

19.30 Zkáza a Finito (EK)

21.00 Podunajští Apačové (Velký sál)

 

Více informací o vstupenkách naleznete na pokladna(zavinac)nazabradli(tecka)cz nebo na tel. 222868868.

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English