Murder on the Orient Express


Agatha Christie, Ken Ludwig (Velká Británie)

VRAŽDA V ORIENT EXPRESU (MURDER ON THE ORIENT EXPRESS)

přeložila Zuzana Josková

5 m, 5 ž

dramatizace detektivky

 

„Naopak, je to jediná spravedlnost. Je to zákon. Jestliže spácháte vraždu, zaplatíte za to.“

Hercule Poirot je v Istanbulu, v restauraci poblíž nádraží. Právě se dozvěděl, že se bude muset urychleně pracovně vrátit do Londýna. Naštěstí mu pomůže dlouholetý přítel, který mu sežene místo v Orient Expresu. Do vlaku, který je beznadějně vyprodaný, nastupuje zvláštně nesourodá skupina lidí, k níž se přidává i Američan Ratchett. Ten prosí Poirota, aby vyšetřil, kdo mu posílá výhružné dopisy. Poirot však odmítne. Během první noci vlak uvízne ve sněhové závěji kdesi v Jugoslávii a ráno se navíc ukáže, že byl Ratchett zavražděn…

Slavný  Belgičan s knírkem, nejlepší detektiv všech dob Hercule Poirot tentokrát napne své malé šedé buňky mozkové na divadelních prknech. Nejslavnější příběh Agathy Christie se dočkal dramatizace a přináší vše, na co se čtenáři a diváci těší. Hercule Poirot i tentokrát řeší záhadnou vraždu v luxusním vlaku, kde se odehrálo až příliš mnoho náhod, a opět bude muset rozkrýt i záhadu tajemného průvodčího.

Vražda v Orient expresu je 85 let starý detektivní román, který bývá považován za nejoblíbenější dílo z pera Agathy Christie. Autor divadelní adaptace Ken Ludwig uchoval hlavní dějovou linii bez větších změn,  snížil však počet hlavních postav, čímž výrazně usnadnil práci inscenátorům i publiku. Dialogy plynou svižně a jsou plné humoru, přesto však nevybočují z dobového kontextu první poloviny 20. století ani z dobře známého autorského stylu Agathy Christie.

Premiéra divadelní adaptace Kena Ludwiga se konala v divadle Hartford Stage v únoru 2018. Česká premiéra proběhla v MD Kladno v prosinci 2019.

www.hartfordstage.org/murder-on-the-orient-express/


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English