Misantrop - mimořádná hra z Budějovic v Praze


22. března 2012 hostuje na pražské Nové scéně budějovické Jihočeské divadlo se skvělou Crimpovou adaptací Misantropa.

 

Do Jihočeského divadla přichází Misantrop překvapivě poprvé. Navíc nikoliv s textem svého duchovního otce Molièra na rtech, ale vyzbrojen slovy britského dramatika Martina Crimpa, která do češtiny bravurně přeložil Lukáš Novák.

M. Crimp neudělal nic jednoduššího, než že důsledně domyslel, kým by mohly být Molièrovy postavy dnes. Řada dobových detailů a společenských zvyklostí a zákonitostí, které se staly konkrétním východiskem pro jednání postav a dobové publikum na ně mohlo živě reagovat, protože se jich bezprostředně týkaly, by dnes ztěžovaly pochopení a hlavně by odváděly pozornost od toho podstatného, o čem Misantrop vypráví.

Alcest se tak v roce 2012 stává úspěšným mladým dramatikem a místo šlechtických salónů se pohybuje v prostředí filmových hvězdiček a hvězd, agentů a bulvárních novinářů. Kromě toho, že dal M. Crimp původním markýzům občanská povolání, nemusel mnoho dalšího měnit – překvapivě se toho v lidské společnosti během posledních skoro 350 let nezměnilo skoro nic.

Crimpova hořká komedie tak i dnes představí muže, jehož osud se zrcadlí v následujícím citátu z eseje „O zkušenosti“ francouzského filosofa Michela de Monataigne: „Lidé se chtějí povznést nad sebe samé a uniknout lidskosti. To je bláznovství: místo aby se proměňovali v anděly, mění se ve zvířata; místo aby se povznášeli, hroutí se a klesají.“

 

Skvělý překlad skvělé hry si můžete objednat u nás v Aura-Pontu k přečtení!

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English