Miro Gavran oceněn v Rakousku


Rakouský prezident Aexander Van der Bellen se rozhodl vyznamenat chorvatského dramatika Miro Gavrana Zlatým odznakem za zásluhy Rakouské republiky. Gavran si ocenění převezme 20. března 2018.

Gavranovo spojení s Rakouskem je silné a dlouhodobé - již v prosinci převzal také Evropskou cenu Aloise Mocka; jedno z předních rakouských nakladatelství Seifert Verlag v minulosti vydalo čtyři Gavranovy romány; dvanáct jeho her se v průběhu posledních dvaceti let objevilo na jevištích vídeňských divadel. Tři hry byly také vybrány do výboru nejlepších her světových dramatiků, který byl vydán v roce 2007 vídeňskou univerzitou Universität Wien, Institutem pro divadelní vědu a německým nakladatelstvím Anton Hiersemann. Některé Gavranovy náměty jsou s Rakouskem přímo a úzce spojeny – například hra Pacient doktora Freuda se odehrává ve Vídni, příběh románu Kafkův přítel je zasazen do Rakouska.

Ve svém díle Miro Gavran často zpracovává témata přesahující hranice domovského Chorvatska. Jeho hrdinové, stejně jako autor sám, mají velmi pozitivní vztah k životu a propagují myšlenky lidskosti a člověčenství. Gavranovy hry i romány hájí hodnoty tolerance a humanity, na kterých je celá západní civilizace postavena.

Dílo Miro Gavrana bylo přeloženo do čtyřiceti světových jazyků. Jeho hry se staly základem pro více než 300 divadelních inscenací, které vidělo přes 3 milióny diváků z celého světa. Miro Gavran je nejhranějším chorvatským dramatikem doma i zahraničí.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English