Linden Sonja


Sonja Linden (Velká Británie)

Narodila se židovské uprchlici z fašistického Německa. Problematikou vlastního původu se zabývají autorčiny rané texty jako The Jewish Daughter, Call me Judas či The Strange Passenger.
V letech 1997- 2004 působila Linden v anglické nadaci s názvem Medical Foundation for the Care of Victims of Torture. Zde založila program Write to Life, v němž klienti nadace mohli pomocí psaní podat svědectví o prožitých hrůzách. Texty svých klientů z Afriky pak autorka zformovala do dokumentárních "Uprchlických monologů". Genocida, perzekuce, uprchlictví jsou hlavním tématem divadla Iceandfire , které Linden založila v roce 2003. V jeho rámci vznikají nejen umělecké projekty, ale divadlo také pořádá osvětové přednášky, besedy, setkání atp.

Rwandskou genocidou se zabývá hra I have Before Me a Remarkable Document Given To Me by a Young Lady from Rwanda. Na podmínky uprchlíků v Británii se kriticky zaměřila hra Crocodile Seeking Refuge. V současnosti je na repertoáru tohoto angažovaného divadelního spolku pohled na izraelsko - palestinský konflikt Welcome to Ramallah - v západním světě politicky nekorektní.


Česky / English