Královna zákusků


Béla Pintér (Maďarsko)

KRÁLOVNA ZÁKUSKŮ (A SÜTEMÉNYEK KIRÁLYNÖJE)

z maďarštiny přeložil Jan Čumlivski

6 m, 3 ž

 

První dramatikova hra, která vyšlo i knižně - od té doby inscenují Pintérovy hry i jiné maďarské soubory. Hlavní postavou hry je malé děvče Erika, které žije se svou rodinou a despotickým otcem v malé vesnici. Právě slaví své sedmé narozeniny, kam jsou pozváni i další členové rodiny, ale rodinná idylka nemá šanci nastat. Vystoupí i Eričin třídní, protože má pocit, že děvče je doma týráno. Erika má navíc skvělého psa Sultána, který jí pokaždé pomůže z problémů.

Ve hře se střídá náboženský jazyk s jazykem komunistických sloganů, což vyvolává jedinečnou atmosféru kořeněnou ironickým humorem. Jazyk si libuje v humorných slovních hříčkách, které překrucuje a míchá různé jazykové oblasti jako je folklór, slang, nebo dialekt. Je to velice svébytný, ojedinělý styl, který už dlouhá léta plní jeho divadlo na břehu Dunaje.

Pintérův soubor Pintér Béla és Társulata a jeho hry slaví úspěchy na domácí scéně i zahraničních festivalech, patří k nejzajímavějších zjevům maďarské dramatiky. Béla hry sám režíruje a obyčejně v nich i sám hraje, zejména hlavní role agresorů. Mezi jeho témata patří neobvyklé životní situace, kterými autor sám prošel a podává je v upřímných, někdy až bolestných jevištních obrazech.

U nás byla hra poprvé uvedena ve formě scénického čtení v rámci dne maďarské dramatiky v červnu 2012 v Divadle Na zábradlí.

 

 

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English