Kotrouš Michal


Po maturitě na elektrotechnickém učilišti, jazykové škole a FF UK (čeština, němčina, divadelní věda) pracoval mj. jako učitel na gymnáziu, korektor, překladatel, projektový manažer teambuildingové agentury či performer (Ervín na Letné), v současnosti pracuje jako agent v divadelní agentuře Aura-Pont, věnoval se mj. amatérskému divadlu (D.S. Puchmajer, divadlo Le Škleb, divadlo O holi). V létě 2011 se zúčastnil překladatelského semináře v rámci soutěžní divadelní přehlídky v Mülheimu.
Pro repertoáry českých divadel překládá hry současných německy mluvících autorů (mj. Schimmelpfennig, Mayenburg, Gieselmann, Bärfuss), mnohé z nich objevil pro české scény (Kapteinová, Lausundová, del Corte, Hub, Hübner, Löhle, Stockmann, Buchsteiner, Veiel, Linder, Freisingová, Lack...). Mapuje taktéž německou a rakouskou divadelní oblast, progresívní i bulvární.
Uvedené překlady:
  • Torsten Buchsteiner: NordOst (ČS Ústí n.L 10/08)
  • Ingrid Lausund: Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (Divadlo Na Fidlovačce Praha 10/09 - ČS Ústí n.L. 12/09 - VD Pardubice 6/11 - MD Zlín 9/12)
  • Johanna Kaptein: Práce nádenní - lásky trápení (Láska práce, Láska práce) - (ČS Ústí n.L. 10/09 - ZD Cheb 4/11)
  • P. Fischer/W. Spier: Čistírna (VD Pardubice 11/09 - DS Biber Č.Dub 11/13 - Hynkovo hravé div.Litoměřice 12/16)
  • L. von Trier/I.Brux/B.C.Kosminski: Idioti (HaDivadlo Brno 1/10)
  • David Gieselmann: Louis a Louisa (DNZ Praha 4/10 - JD Č.Budějovice 4/14)
  • Ulrich Hub: Tučňáci na arše - V osm u archy (ZD Cheb 10/10 - Divadlo Šumperk 10/10 - DLO Ostrava 4/11 - DFXŠ Liberec 2/12 - HD Jihlava 4/13 - rozhlas. verze ČRo 10/13 - VD Pardubice 3/15 - Dívadlo Praha 5/15 - Na Cucky Olomouc 6/16 - Jan Horák/one man show Roudnice n/L. 4/17 - MD Zlín 11/17 - Na Fidlovačce 9/18)
  • Stefan Lack: Na druhý pohled (sc.čtení JD Č.Budějovice 12/10)
  • Jakob Gordin: Dement Lemach (sc.čtení hospoda U Budyho 1/11)
  • Ulrike Freising: Cesta k moři (sc.čtení MD Zlín 11/11)
  • Johanna Kaptein: Historka o sv. Magdě (sc.čtení VD Pardubice 4/12 - VOŠU Zlín v MD Zlín 12/15)
  • G. Schmidt/A. Veiel: Kopanec (sc.čtení DNZ Praha 10/12 - Činoherák Ústí n.L. 1/15 - Progresivní činohra/Venuše ve Švehlovce 10/15)
  • Fred Apke: Slepice na zádech (sc.čtení VD Pardubice 1/13)
  • Silke Hassler: Záruka touhy (DS Žlutičan Žlutice 5/13 - Čtyřlístek Frýdek-Místek 12/13)
  • Karl Schönherr: Ďáblice (Zakázané uvolnění Praha 5/13 - Těšínské divadlo Č.Těšín 6/16)
  • Philipp Löhle: To Tam (X10/Strašnické divadlo Praha 9/13)
  • Philipp Löhle: Praporky ve větru (MD Kladno 10/13)
  • Nis-Momme Stockmann: Světa plný zuby (X10/Strašnické divadlo Praha 11/13)
  • Justine del Corte: Kometa (SD Opava 11/13)
  • Vanessa Emde: O mrtvých ptácích (X10/Strašnické divadlo Praha 6/14)
  • Lutz Hübner: Úča musí pryč! (divadlo Verze 9/14 - JD Č.Budějovice 12/16 - SD Uh.Hradiště 1/18)
  • Theo van Gogh - Theo Holman: Interview (HD Jihlava 11/14 - Dejvické divadlo 12/16)
  • Andreas Veiel: Malinový svět (sc.čtení X10/Strašnické divadlo Praha 12/14)
  • Rebekka Kricheldorf/F.S.Fitzgerald: Velký Gatsby (NDM Ostrava 6/15 - DAD Příbram 10/16)
  • Norbert Silberbauer: Svatoušek (Golden Archer Productions 9/15)
  • Michael Engler: Znovu a líp (Titans 12/15)
  • Eberhard Petschinka: Pepik Knedlik (ČRo 2/16)
  • Daniel Glattauer: Zázračné cvičení / Magická hodina (Vilma Cibulková 11/16)
  • Daniel Glattauer: Dobrý proti severáku (3D company 12/16, MD Zlín 2/18)
  • Marius von Mayenburg: Živý obraz (VD Pardubice 12/16 - DJKT Plzeň 5/17 - JD Č.Budějovice 12/17)
  • Wolfram Lotz: Pár vzkazů veškerenstvu (Studio hrdinů Praha 6/17)
  • Silke Hassler: Totálně šťastní (Meteora Vsetín 7/17)
  • Marius von Mayenburg: Bang (Letí Praha 11/17)
  • Roland Schimmelpfennig: Požár (OLDStars Praha 1/18)
  • Philipp Moog, Frank Röth: Slepá láska (Divadlo U Valšů, 3/18)
  • René Heinersdorff: Plnou parou (Divadlo Palace 1/19)

Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English