Kometa v Opavě pouhý rok po Vídni


Světovou premiéru Komety režírovala v září 2012 ve vídeňském Akademietheateru autorka ve spolupráci s Rolandem Schimmepfennigem.

 

Režisér Petr Štindl spolupracuje s činohrou Slezského divadla v Opavě poprvé a k práci na Kometě přizval scénografa Petra Nováka a kostýmní výtvarnici Zuzanu Přidalovou. Ústřední pár Elisabeth a Arthura představují Šárka Vykydalová a Daniel Volný. Nevěstinu sestru Veru ztvární Tereza Starostková a jejího manžela Nicka Michal Stalmach. Duo divadelní a filmové herečky uvidíte v podání Ivany Lebedové a Kamily Srubkové, cynickou podnikatelku Nanu hraje Hana Vaňková. Arthurova starého kamaráda a rivala Gregora hraje Martin Valouch a jeho přítelkyni Dagmar hostující Miroslava Georgievová. V roli mladé Isabel se představí studentka Karolína Hýsková a konečně poněkud záhadnou postavu Lothara ztvární Martin Táborský. Překlad: Michal Kotrouš, dramaturgie: Alžběta Matoušková.

 

Česká premiéra 10. 11. 2013

 

Kometa je tragikomedie o pomíjivosti, o tom, jak klameme sami sebe a jak se někdy bojíme svého vlastního života. A také o tom, jak se míjíme s těmi, kteří by nám měli být nejbližší. Může připomínat smích skrze slzy A. P. Čechova, ale klidně i filmy Larse von Triera.

 

Když se na nebi objeví kometa, každý si má něco přát. Elisabeth chce být šťastná. A kometa se objevila na její svatební den, který si chce po deseti letech zopakovat. Tehdy přece byli všichni tak šťastní… Byli, nebo se šťastně jen tvářili? Nebo čekali, že jejich štěstí teprve přijde? A jak jsou na tom dnes? Štěstí si nelze vynutit, stejně jako se nelze vrátit do minulosti. A třebaže je zase krásný letní den, louky kvetou a drozdi zpívají, tak Elisabeth není princezna zavřená ve věži, čekající na vysvobození, a Arthur není osudový princ na bílém koni. Začíná velká dionýsovská slavnost, která se vyvine poněkud jinak, než bylo zamýšleno. Odhalují se dosud nevyřčené pravdy a v průběhu jednoho dne a noci se mění osudy všech zúčastněných.

 

Články:

 

http://www.novinky.cz/kultura/318955-recenze-kometa-opojeni-a-zmar-pod-hvezdami-a-vlasaticemi.html

 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/213411000121110/obsah/290285-do-slezskeho-divadla-opava-vletla-kometa/

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.628348563873187.1073741854.188890851152296&type=1

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English