Jaromír Jágr na kladenské scéně


Světová premiéra nového autorského projektu úspěšného českého dramatika Petra Kolečka a režiséra Tomáše Svobody proběhne 9. října 2009 v 19.00 hod. v kladenském Středočeském divadle (pražská pak 5. listopadu 2009 v 19.00 v Divadle pod Palmovkou). Hra volně inspirovaná životem a osudy hokejisty Jaromíra Jágra, titul balancující na hraně tragikomedie, pohádky i grotesky. V titulní roli se představí člen činohry Národního divadla David Matásek.

Na divadelní jeviště se po pěti letech opět vrátí legendární hrdinové z Nagana. Přesněji řečeno významná kladenská osobnost, hokejový útočník Jaromír Jágr.

Na začátku celého projektu byla objednávka SDK. Umělecké vedení oslovilo úspěšného mladého dramatika Kolečka a neméně úspěšného režiséra Svobodu s nabídkou, zda by nenapsali text spjatý s Kladnem i kladenským geniem loci. Oba autoři přišli s nápadem jakési fiktivní „pohádky o Jaromíru Jágrovi“, příběhu, jenž balancuje na hranici grotesky i zábavné hry se zpěvy.

„Nejsložitější bylo v příběhu Jaromíra Jágra najít nějaký dramatický konflikt. Obvykle to bývá třeba soupeření s nějakým sokem či vyrovnání se s protivenstvími osudu,“ říká Tomáš Svoboda a dodává: „Nic takového jsme ale v Jágrově životě nenašli. Rozpor mezi úspěchem Jágra jako jednotlivce a úpadkem vytunelovaného Kladna nám nakonec přišel příliš obecný i trochu laciný. Tak jsme zvolili konflikt vnitřní, se kterým se Jágr musí vypořádat.“

Kolečko se Svobodou ovšem nechtěli psát životopisný kus ani sportovní dokument či záměrnou parodii. I když jejich text využívá některé detaily z Jágrova života, hrdina „Kladeňáka“ Jaromír je ve skutečnosti jen dramatická postava volně inspirovaná svým žijícím předobrazem. Významnou roli v textu má ovšem filozofie a další kladenský rodák, filozof Ludwig Wittgenstein.

Právě Wittgensteina prý inspirovala teze psychologa Otto Weiningera, že „genialita je nejvyšší mravností, a tudíž povinností každého jedince. Muž buďto odkryje svého génia, nebo je na světě zbytečný.“ Autoři přemýšleli, co žene slavného sportovce Jágra dál, co ho motivuje… Teze, že je hlavní hrdina zřejmě puzený svou kariérou, nebo určitým géniem, je přivedla zpátky k Weiningerovu citátu. Každému hokejistovu přiřkli ve svém projektu konkrétního filozofa, který se hráči zjevuje a nějakým způsobem na něj působí a trápí jej. A Kladeňáka Jágra ovlivňuje právě Wittgenstein.

Přesto nepřijdou diváci ani o ztvárnění legendárních hokejových zápasů, chronologicky mapujících Jágrovu kariéru, či o postavy reálných žijících sportovců – hrdinové napsaní podle slavných hokejistů Lemieuxe, Turca, Fjodorova, Sundina nebo Straky v naší inscenaci skutečně vystupují!

A slavného sportovce hraje neméně slavný herec. V titulní roli premiérované inscenace se objeví člen činohry Národního divadla David Matásek. Tvůrci se netají tím, že obsazení role Jágra dlouho a pečlivě zvažovali, vždyť záměrem bylo nejen svěřit hlavní roli výrazné herecké osobnosti, ale zároveň najít i někoho, kdo svojí vizáží a fyzickou kondicí Jágra alespoň trochu připomíná.

Další role ztvární například Miroslav Večerka (hokejový komentátor Robert Záruba), Veronika Pavlasová (Andrea Verešová), Tomáš Petřík (Mario Lemieux), Štěpán Benoni (Alexej Čerepanov) či Jana Jiskrová (paní Poldi). Režie se ujal sám Tomáš Svoboda.

 

Více informací najdete v tiskové zprávě divadla a v následujících článcích: 

K. Kočičková: Příběh Jágra míří do divadla, iDnes.cz, 22.4.2009.  

K. Kočičková: Když nad hokejistou Jágrem ve hře bdí filozof , iDnes.cz, 2.5.2009.

K. Kočičková: Jágra poznám vždy, je jiný, tvrdí David Matásek, iDnes.cz, 3.5.2009.

T. Spáčilová: Premiéra hry o Jágrovi už má vyprodáno, diváky čeká Matásek a Inna, iDnes.cz, 5.10.2009.

K. Kubíčková: Na Kladně hrozí kvůli Jágrovi uchechtání k smrti, iDnes.cz, 10.10.2009.

 

 

 

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English