Jařab David


 

David Jařab (*1971)

Vystudoval režii na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie v Brně. V letech 1993 - 1998 byl režisérem, členem kolektivního vedení a posléze uměleckým šéfem HaDivadla v Brně a současně byl v letech 1994 -1998 asistentem v ateliéru režie A. Goldflama na JAMU. V letech 1998-2002 střídavě vyučoval na Střední soukromé škole pro reklamu v Praze, spolupracoval s ČT a režíroval v různých divadlech. V letech 2002 - 2012 byl uměleckým šéfem oceňovaného divadla Komedie.

Je autorem či spoluautorem řady divadelních her a scénářů, z nichž většinu také sám režíroval, a to především v brněnském HaDivadle:

Písař Bartleby (dramatizace novely Hermana Melvilla, s Bruno Solaříkem), Poutník Melmoth (dramatizace gotického románu Ch. R. Maturina, s Bruno Solaříkem), Jeux d'Enfants aneb Paříž XIII., dvoudílné Zmatky chovance Törlesse (dramatizace novely Roberta Musila), Klimeš (s Lubošem Balákem), cyklus původních divadelně-literárních večerů Okruhu A. I. V. Penězokazi 1. - X., cyklus původních divadelních večerů o 20. století Revise století 1. - VII., Rekonstrukce (oheň v hlavě) (divadlo Komedie) atd.

Je členem surrealistických skupin A. I. V. a Skupiny českých a slovenských surrealistů - mj. se podílí na cyklu Večerů Analogonu, kterých proběhlo až do této chvíle 13, a to nejprve v Dejvickém divadle a nyní v divadle Komedie. V roce 2002 připravil David Jařab z těchto večerů čtyřdílnou sérii pro Českou televizi, která měla premiéru v lednu 2005. V srpnu 2004 měl premiéru jeho první celovečerní film podle vlastního scénáře Vaterland - Lovecký deník. Dále režíroval film Hlava-ruce-srdce (2010).

V divadle Komedie byl nejen uměleckým šéfem a režisérem, ale také autorem her či dramatizací, např. Nosferatu, Parsifal, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Utrpení knížete Sternenhocha, režíroval zde např.: R.W.Fassbinder - Hořké slzy Petry von Kantové, Elfriede Jelineková - Klára S. Napsal a režíroval sérii her, jež se volně vztahovaly ke konkrétním lokalitám Prahy (Vodičkova - Lazarská, Žižkov, Karlovo náměstí). Od roku 2017 úzce spolupracoval s Divadlem Na zábradlí (Macbeth - Too Much Blood, Dobří chlapci, Podivuhodný případ pana Holmese).


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English