Hurník Lukáš


*12.7.1967

hudební skladatel

 

Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde též získal titul Ph.D., dnes pracuje jako šéfredaktor Českého rozhlasu 3 - Vltava.
Svou hudební dráhu začal v rockové skupině Biwoy (společně s bubeníkem Klaudiem Kryšpínem), v níž hrál na basovou kytaru a pro niž vytvořil celý repertoár. Jeho hudebním ideálem byl Frank Zappa. Některé rockové prvky pak zužitkoval i ve čtyřruční skladbě Hot-suita, která získala v roce 1990 první cenu na mezinárodní soutěži v Tokiu. Další ceny si přivezl ze skladatelských soutěží Generace a Jihlava.
Typickým znakem Hurníkových kompozic je stylová syntéza, v jejímž rámci se potkávají rock s barokní a moderní polyfonií, chromatika s klasickou melodikou, kantiléna s minimalistickými patterny. V seznamu děl najdeme hudbu duchovní, orchestrální a písňovou Jeho dosud největším dílem je symfonie Globus pro bicí nástroje a symfonický orchestr vytvořená pro proslulou skotskou bicistku Evelyn Glennie, která je dnes v repertoáru brněnského souboru Dama-Dama a muzikálová opera The Angels.
Průřez Hurníkovou tvorbou vyšel na profilovém kompaktním disku s názvem Fusion Music (obj. Classic Music Distribution). Jeho skladby vydává mimo jiné Editio Bärenreiter Praha a Nakladatelství Českého rozhlasu. Lukáš Hurník se zabývá též hudební popularizací v Českém rozhlase a České televizi (Hudební laboratoř Marka Ebena a Lukáše Hurníka, Ti nejlepší z klasiky, Vinceró). Jeho rozhlasový pořad Da capo má už téměř 300 pokračování. Je spoluautorem nových učebnic hudební výchovy pro základní a střední školy, autorem fejetonů (čas. Harmonie) a popularizační knížky Tajemství hudby - odtajněno (Grada).
  

Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English