Hlávka Miloš


Miloš Hlávka (pseudonym: Antonín Horník, Václav Záruba)

 

Dramatik, divadelník, básník, prozaik a překladatel z francouzštiny, němčiny a italštiny.

 

Narodil se 15. září 1907 v Horšovském Týně. V roce 1931 se oženil s tanečnicí německé národnosti Irmgard Otte. V roce 1936 se z tohoto manželství narodil syn Petr a v roce 1940 dcera Anna.

Studoval 3 roky práva, ale vysokoškolské vzdělání nakonec dokončil v roce 1933 na fakultě filozofické, kde studoval dějiny moderních literatur a romanistiku.

V letech 1927-29 byl členem voicebandu E. F. Buriana a podílel se na budování avantgardních scén divadla Dada a Moderního studia. V letech 1930-31 se pokusil v Intimním divadle o vlastní studiovou scénu a s Oldřichem Stiborem založil Umělecké divadlo. Oba záměry skončily neúspěšně.

Od roku 1934 pracoval jako redaktor v nakladatelství Bohumila Jandy Sfinx. Byl prvním redaktorem klubovního měsíčníku Evropského literárního klubu (ELK), který vznikl v roce 1935. V roce 1936 založil Klub překladatelů. Sám patřil mezi významné překladatele nakladatelství Melantrich a Rozprav Aventina, v nakladatelství Aventinum pracoval jako redaktor. V září 1936 se zúčastnil společně s režisérem Jiřím Frejkou a Josefem Trägrem Mezinárodního divadelního sjezdu ve Vídni. V roce 1938 působil v Central European Press jako redaktor v Haagu, od roku 1941 v nakladatelství Českomoravský kompas vedl Knižnici dramatického umění. Od srpna 1939 pracoval jako lektor činohry ND, později jako dramaturg a od dubna 1944 jako zastupující šéf činohry ND.

V roce 1940 získal za svoji divadelní komedii Světáci Hlavní cenu Melantricha a v roce 1941 byla jeho hra Výlet do hor poctěna cenou České akademie věd za nejlepší veselohru.

Své eseje, články, překlady, kritiky, teoretické statě, básně a povídky publikoval v Lidových novinách, v sociálně demokratickém deníku Právo lidu, v týdeníku Čin, Kmeni, v Rozpravách Aventina, ve Studentském časopisu, v časopisu Cesta, v Národním osvobození, v novinách A-Zet, v ženské revue čtrnáctideníku Eva, v Cestě, v Literárních novinách, v Národní práci a jinde.

Během bojů v Pražském povstání 6. května 1945 byl smrtelně raněn, zemřel 7. května 1945 v pražské nemocnici Na Bulovce.

 

Více o životě a díle: http://www.miloshlavka.cz/

 

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English