Havlovo Odcházení - televizní záznam z Archy


14. prosince 2015 ve 20:20 odvysílá Česká televize Art záznam tragikomedie Václava Havla o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci Odcházení.

 

Ve výjimečném představení pražského Divadla Archa (česká premiéra 7.5.2008) hráli J. Tříska, Z. Stivínová, V. Chramostová, M. Daniel, I. Řezáč, P. Lustigová, J. Skopeček, E. Hromníková, M. Maršálek, J. Sedal a další. Kamera D. Marek. Divadelní režie D. Radok. Televizní režie A. Kisil.

 

V roce 2008 měla v pražském Divadle Archa světovou premiéru poslední hra Václava Havla Odcházení. Text inscenoval jeden z nejvýznamnějších českých režisérů David Radok a hlavní role odcházejícího kancléře Riegera se ujal Jan Tříska. Před vyprodaným hledištěm se zde Odcházení hrálo dva roky. Záznam České televize pak vznikl v závěru života inscenace, na dvou z několika posledních představení. Nejen pro fakt novosti textu Václava Havla, pro zájem divadel u nás i ve světě, ale také pro kvality pražské inscenace se z Odcházení stal fenomén první dekády českého divadla v novém století.
Dlužno dodat, že stejné drama se po té stalo základem pro první (a poslední) filmový a režijní počin samotného autora, od jehož úmrtí 18. prosince uplynou čtyři roky.

Jsme ve vládní vile, bývalý kancléř Rieger a jeho blízcí tu dávají do pořádku věci, spojené s jeho minulou funkcí. Přicházejí novináři a kladou nepříjemné otázky. Přijde i jistá začínající politoložka Bea, která probudí ve stárnoucím muži žádost, čímž Rieger popudí svou dlouholetou přítelkyni Irenu. Ještě více ji ale naštve, když zjistí, že by se byl ochoten snad i dát do služeb kariéristy Vlastíka Kleina, náměstka a posléze vicepředsedy, který vládní vilu koupí a chce z ní udělat zábavní centrum, které by provozovaly spřátelené firmy. Rieger najednou nemá, kam jít. Příběh končícího politika, který není schopen se se svou politickou činností rozloučit, a přitom je směšný a pošetilý, je rámován motivickými citacemi ze světové dramatiky. Zejména Čechovova Višňového sadu a Shakespearova Krále Leara.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English