Growth


Luke Norris (Velká Británie)

ŘEKNI MI NĚCO HEZKÝHO (GROWTH)

přeložil Šimon Dominik

5 m, 6 ž (možné odehrát 2 m, 1 ž)

 

Lékařka: Ale rozhodně jste měl přijít hned.

Nepraktický mladík Tobes neprochází zrovna úspěšným obdobím. Právě ho opustila přítelkyně a on zároveň zjišťuje, že má bulku na varleti. Přes počáteční neochotu a obavy se nakonec vydá k lékaři a nechá si varle odstranit, s čímž se zprvu nedokáže vyrovnat, přestože se ukáže, že nález je benigní. Teprve setkání se skutečně nemocným člověkem ho přiměje se nad celou svou životní situací zamyslet.

V tomto lakonickém shrnutí může příběh zavánět banalitou, ovšem způsob jeho zpracování dává na toto nebezpečí zapomenout. V první řadě stojí za zmínku formální struktura. Hra sestává z 11 obrazů, v nichž vystupují vždy pouze dva lidé, Tobes a jeho momentální dialogický partner (např. přítelkyně, kamarád, lékařka, bratr apod.), buď muž, nebo žena. Každý z nich se objeví pouze jednou, přispěje svým kamínkem do mozaiky Tobesova života a přenechá své místo dalšímu. Všechny tyto vedlejší postavy mohou ztvárnit pouze jedna herečka a jeden herec, kteří se tak v průběhu večera střihem převtělí do několika odlišných až kontrastních postav.

V postavě hlavního hrdiny, resp. v jeho jednání a ve způsobu řešení situací, se Norrisovi podařilo vytvořit umělecky přesvědčivý obraz ztraceného mladého člověka. Narcismus, sebestřednost, neschopnost nahlédnout svět jinak než prizmatem sebe sama, bolestínství – to všechno jsou symptomy, které lze u Tobese ve větší či menší míře pozorovat. Veškerá zásadní i banální rozhodnutí dětinsky odsouvá, snaží se schovat za cokoliv, co mu přijde do cesty. Jeho jednání je motivováno výhradně osobním prospěchem a charakterizováno neschopností empatie. Až setkání s opravdu nemocným a umírajícím člověkem jeho přístupem k životu a světu zatřese. Autor se však vyhýbá smířlivému happy endu, pouze před svým hrdinou otevírá možnost změny, ovšem s výsledkem krajně nejistým.

V Čechách dosud neuvedený autor je vycházející hvězdou ostrovního divadla. Má za sebou výrazné role ve filmu i v televizi, jako autor spolupracoval s nejvýznamnějšími londýnskými scénami, jako jsou např. Bush, Royal Court nebo Národní divadlo, kde ztvárnil několik rolí i jako herec.

Tato hra byla poprvé uvedena v roce 2015 a o rok později získala jedno z ocenění na edinburghském festivalu Fringe. Česká premiéra proběhla v prosinci 2019 v podání Divadla NaHraně a v režii Š. Dominika.

 

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English