Franz Vladimír


(*25.5.1959)
hudební skladatel
 
Vladimír Franz dosud zkomponoval hudbu k více než 100 divadelním představením (některé z jeho scénických kompozic se dočkaly vydání na CD), scénická oratoria Júdit (r.Věra Herajtová, MD Zlín, 1999), Rút (r.Věra Herajtová, Západočeské divadlo, Cheb, 2000) a Hérakles (r. Miroslav Bambušek, Multiprostor Louny, 2002), zpěvohru-muzikál Pokušení sv.Antonína (r.Petr Novotný, Divadlo Semafor, Praha, 2001), dále 150 písní a písniček, lidové suity Láska a smrt (premiéra v Praze v r.1985) a Masopust (premiéra v Praze v r.1984), hudbu k performanci Stavba Babylónské věže (Ústí n/L, 1994) a k multimediálnímu projektu Ikarův vzestup (Most, 1995), hudbu k rozhlasovým hrám Hamlet (Český rozhlas, r.: Markéta Jahodová, 2001) a Bouře (Český rozhlas, r.: Markéta Jahodová, 2002), komorní kantátu Křik strašidel (na text básně Jaroslava Seiferta) a kantátu pro smíšený sbor Tractatus Pacis (na texty návrhu mírové smlouvy Jiřího z Poděbrad a novozákonní Apokalypsy), hudbu k televizní inscenaci Dějinné události (r.: Jiří Pokorný), dokumentárnímu filmu Cesta do Šambhaly (r.: Z.Novotný), k celovečernímu hranému filmu Tomáše Vorla Kamenný most (vydáno na CD v r.1996 a v r.1997), symfonii pro baryton, dětský hlas, sólo vypravěče, dětský a smíšený sbor, varhany a velký orchestr Písně o Samotách, oratorium Ludus Danielis, stejnojmennou operu (těmto dvěma dílům je věnována samostatná stránka) a operu Válka s mloky.

Vladimír Franz je také autorem varhanních Variací k poctě Jana IV. z Dražic (skladba zkomponována a provedena autorem samým u příležitosti odhalení pomníku - kašny Janovi z Dražic ak.soch. St. Hanzíka), varhanních Variací k poctě sv.Jiří (provedeno při odhalení krucifixu ak.soch.St. Hanzíka na Řípu o Velikonocích 2000), varhanní Pocty hoře Vítkov (provedeno v rámci projektu "Act on Vítkov" zrealizovaného Teatrem Novogo Fronta dne 11.4.2004 v Národním památníku na Vítkově) a spoluautorem skladby Dialogy - variace pro varhany a bicí (druhým autorem je hráč na bicí nástroje Radek Němejc), provedenou již mnohokrát v různem obsazení v Čechách i zahraničí.

Vladimír Franz je dále autorem hudby k projektům Tryptych - Poesie Emila Juliše (provedeno v rámci festivalu Next Wave v Divadle Na zábradlí v říjnu 2000) a Srdce svého nejez/Tanec smrti - Dialogy s Karlem Šiktancem (poesii EJ a KŠ recitoval Miloš Mejzlík) a autorem cyklů Sbory z Krále Oidipa, Divadelní madrigaly a Zářící noc. Pro Jiřího Suchého a Jitku Molavcovou zkomponoval symfonické variace na téma písně Jiřího Šlitra Co jsem měl dnes k obědu.

 

Seznam odkazů

 

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English