Fisher Jiří


Jiří Fisher (* 1947, Brno)

 

Absolvoval brněnskou Literárně-dramatickou konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění. Během studia ho nejvíce ovlivnili režisér Zdeněk Kaloč a dramatik Milan Uhde.

Po absolvování JAMU v roce 1970 odešel do ostravského Divadla Petra Bezruče, z něhož ho po politických prověrkách a odmítnutí hrát ve hře tehdejšího ředitele Saši Lichého Černá ruka s. ředitel propustil.

Angažmá mu pak nabídl někdejší šéf činohry Státního divadla v Ostravě Radim Koval.

Zde se sešel s legendou české kinematografie, režisérem Jiřím Krejčíkem, který jej obsadil do role Halibuta v inscenaci Penzion pro svobodné pány. Spolupráce s režisérem Krejčíkem mu otevřela oči,  že herectví je vskutku inspirované umění, které se nadá provozovat za pochodu mezi rádiem, dabingem a televizí.

Po čtyřech letech odešel z Ostravy do Státního divadla v Brně.

V roce 1979 byl obsazen do role Billyho Bibbita, v tehdejší československé premiéře hry Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem. Nádherná práce na inscenaci pod vedením hostujícího režiséra Jana Kačera, byla přerušena a zakázána komunistickou cenzurou.

V létě téhož roku se Jiří Fisher z Československa odstěhoval.

Po roce života v někdejším Západním Německu opustil s rodinou evropský kontinent a přesídlil se do USA, kde žije dodnes.

Ve Státech se nejdříve živil jako "bodyguard" v NYC telefonní společnosti, umýváním oken na Manhattanu a taxikařením v Big Apple.

V roce 1982 dostal dlouhodobé angažmá v televizní soap opeře NBC TV Another World.

Vytvořil mimo jiné roli Václava Bendy na Off Broadway v inscenaci Ceremony in Bohemia.

V roce 1985 nastoupil do české redakce Hlasu Ameriky ve Washingtonu D.C., jako redaktor a režisér.

Od roku 2000 pracoval jako šéfrežisér vysílání do jižní Asie (Pákistánu, Íránu, Indie, Bangladéše a Afghánistánu) v jazycích dari, paštu, hindi, bangla a farsi.

V roce 1990 založil ve Washingtonu D.C. divadelní společnost No Curtain Theater. Mimo jiné zde režíroval a hrál Vaňka ve hře Václava Havla Audience.

V roce 2010 odešel z Hlasu Ameriky a je na volné noze, přeložil z angličtiny řadu divadelních her.

 


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English