Druhá strana kulis


Florian Zeller (Francie)

DRUHÁ STRANA KULIS (L’ENVERS DU DÉCOR)

přeložil Michal Zahálka

2 m, 2 ž

komedie

 

Daniel má problém. Jeho kamarád Patrick nedávno opustil svou dlouholetou ženu pro mnohem mladší dívku Emmu – a teď se ji chystá přijít představit Danielovi a jeho ženě Isabelle. Isabelle je ale nejbližší přítelkyně Patrickovy zhrzené ženy a vařit večeři pro jeho milenku se jí ani trochu nechce. Když ke společné večeři nakonec přeci jen dojde, všechno se tak nějak komplikuje: Patrick se dost předvádí a Daniel začíná tak nějak žárlit na jeho nový život. A k tomu je Isabelle dost podrážděná – a Emma tak přitažlivá...

Komedie o bilancování, životní krizi a upřímnosti využívá dvě roviny promluv: vedle dialogu, který postavy vedou mezi sebou, slyšíme i to, co si každá z nich myslí.

 

Florian Zeller (*1979) je jedním z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších francouzských prozaiků a dramatiků, britský deník The Independent jej označil za „jeden z nejžhavějších francouzských literárních talentů.“ U nás jsou z jeho her známy tituly Ten třetí (přel. Julek Neumann; Klicperovo divadlo, 2006, r. Petr Štindl; Buranteatr, 2009, r. Zetel), Kdybys umřel… (přel. J. Neumann; Klicperovo divadlo, 2008, r. P. Štindl), Kolotoč (přel. J. Neumann; Západočeské divadlo, 2009, r. Jiří Honzírek), Otec a Matka (oba přel. Michal Zahálka; MD Kladno, 2015, r. P. Štindl; Otce posléze uvedlo i Slovácké divadlo, 2016, r. Tomáš Pavčík). Pravdu uvedlo v březnu 2017 ZD Cheb (poté i Divadlo Na Fidlovačce, MD Ml. Boleslav, rovněž rozhlasová verze). Volné pokračování, hru Lež, uvedlo divadlo Verze v březnu 2019. Jeho tituly Otec, Matka a Pravda aktuálně sklízejí velký úspěch na West Endu, Otec také na Broadwayi.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English