Dramatická soutěž 2016 - vítězné hry


Druhý ročník anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont ve spolupráci s Činohrou ND v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka, zná své vítěze. 46 autorů či autorských dvojic přihlásilo dohromady 49 textů, z toho 5 psaných slovensky.

Porota ve složení Vladimír Fekar, Zdeněk Janál, Marta Ljubková a Ilona Smejkalová vybrala deset finálových textů:

 

Text číslo 14 - Josef Beran: Za zdí

Text číslo 21 – Marian Janik: Austrálčan

Text číslo 23 – Roman Vaněk: Vraždyvina

Text číslo 25 – Jakub Vilímek: Pas des deux

Text číslo 28 – Adam Trunečka: Kandidát

Text číslo 30 – Michal Kadlec: Beethoven

Text číslo 34 – Jana Jiří: Předehra

Text číslo 43 – Hynek Skoták: Želvuška

Text číslo 45 – Marek Hejduk: Cena Václava Havla

Text číslo 49 – Peter Minár: Ferova hra

 

„Čtyřicet devět textů nabídlo velmi pestrou škálu témat i formálního zpracování,“ řekl Vladimír Fekar. „Nemůžu říct, že by po přečtení vznikl dojem nadvlády nějakého jednoho životního postoje, stylu vyprávění, vidění světa... V mírné převaze jeví se potřeba vyprávět o komplikacích v osobních vztazích, popřípadě o labilní lidské psychice. Často využívali někteří autoři formu epického vyprávění, popřípadě s výraznými monologickými pasážemi. V některých hrách se objevují postavy z okraje společnosti, s pocity osamělosti a frustrace. Jistou reakcí na narůstající xenofobii mohou být hry z válečného období. Formálně se objevovaly také hry, které vědomě poukazovaly na divadelní realitu, na vědomí smyšleného, na jevišti prezentovaného příběhu, nebo naopak na jevišti prezentovaného skutečného lidského života, nebo řešily strukturu dramatického textu a dramatu jako takovou. Objevily se hry vysloveně žánrové (detektivky), ale i hry s prvky parodickými, nebo hry pohrávající si s narušováním ustálených představ o žánru, nebo vědomě citující styl jiného autora.“

 

Vítězové dramatické soutěže byli vyhlášeni 21. května 2016 během slavnostního zakončení festivalu Setkání/Stretnutie v Městském divadle Zlín.

 

Ze zbylých textů se porota ve složení Vladimír Fekar - dramaturg Městského divadla Zlín, Zdeněk Janál – dramaturg Východočeského divadla Pardubice, Marta Ljubková – šéfdramaturgyně Národního divadla v Praze, Miriam Kičiňová – dramaturgyně Slovenského národného divadla v Bratislavě, Ilona Smejkalová – dramaturgyně Národního divadla v Praze a Jaroslava Šiktancová – režisérka a pedagožka na DAMU rozhodla udělit tato ocenění:

 

1. místo neuděleno 

2. místo (sdílené) Hynek Skoták: Želvuška a Jakub Vilímek: Pas des deux

3. místo Marian Janik: Austrálčan

 

Se soutěžními texty, u nichž autoři souhlasili se zveřejněním, se můžete seznámit na webových stránkách agentury Aura - Pont – www.aura-pont.cz. 

 

Další informace rádi poskytnou: 

Lucie Štěpánová, lucie(tecka)stepanova(zavinac)aura-pont(tecka)cz

Michal Zahálka, michal(tecka)zahalka(zavinac)aura-pont(tecka)cz

www.aura-pont.cz


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English