Divadlo Komedie - premiéra Hostů a nejistá sezóna


V pražském divadle Komedie proběhla další úspěšná premiéra této sezóny - a to opět za účasti autora.

Divadlo vyhlásilo tuto sezónu za německou, tedy čerpající z německého písemnictví a z německých dějin. Po úspěšné inscenaci Goebbels/Baarová sezóna pokračuje hrou Hosté německého dramatika Olivera Bukowského (1961). Kolektiv kolem intendanta Dušana D. Pařízka a uměleckého šéfa Davida Jařaba hodlá prostřednictvím sezóny německé nastavovat zrcadlo minulosti a současnosti české. Jestliže Goebbels/Baarová evokuje nejtemnější (německo-českou) minulost, Hosté se prodírají současností – pokud za ni přijmeme i 90. léta a nadšenecké podnikatelství v někdejších evropských komunistických státech – a činí tak stranou veškerého ruchu a velkých hráčů.

Celý článek neleznete zde:

Hosté v Komedii budují kapitalismus bez tvrdých loktů, iDnes.cz, 8.11.2009.

 

Další premiérou (27.11.2009) bude dramatizace Brussigova románu Hrdinové jako my v režijním debutu členky inscenačního týmy Komedie Kamily Polívkové. Román i jeho dramatizace popisují pád Berlínské zdi z netradičního pohledu puberťáka, který zeď  zbourá vlastním přirozením... Dále by do konce roku měla proběhnout premiéra scénické adaptace textu Johannese Urzidila Weissenstein, jejímž autorem a zároveň režisérem inscenace bude David Jařab.

 

Další premiéry (např. Lulu, Černé panny) jsou stejně jako působení Pražského komorního divadla v prostorách divadla Komedie krajně nejisté! Všechny uvedené prosincové derniéry s tímto souvisejí. Divadlo podalo v září 2009 žádost o čtyřletý grant, který by umožnil pokračovat v jeho dosavadní činnosti. Výsledky grantového řízení by však měly být známy až ke konci kalendářního roku 2009, tedy nelogicky uprostřed sezóny, což je pro provoz divadla, mírně řečeno, dost nepraktické.

Přečtěte si rozhovor Dušana D. Pařízka s Jiřím Peňásem.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English