Der Westen


Konstantin Küspert (Německo)

DER WESTEN (ZÁPAD)

4 m, 1 ž

 

Kdo by si pomyslel, že projekt Evropské unie, jenž byl pro mnohé vrcholem civilizace, bude po třiceti letech v ohrožení, že se rozloží sám od sebe? Zdánlivě nezastavitelné vítězné tažení západního životního stylu, individuální svobody a liberální demokracie má očividně více trhlin, jež se povážlivě rychle zvětšují.

Autor si bere jízlivě na paškál historické i současné chyby našeho politického uspořádání. V každé z 22 krátkých scén nám předvede nějaký ten paradox z historie Západu, jeho šťastné i katastrofické momenty, sleduje euroatlantické mýty a porovnává je ironicky se skutečností, bilancuje se západním životním stylem, navštěvuje Sochu svobody a popkulturními hrdiny mu jsou animované postavičky Kačer Donald, Super Mario a Lucky Luke. Ve vzduchu visí otázka, zda čínský model kapitalismu a autoritativního státu není nosnější než zmatečná výměna názorů západní politiky.

Hru uvedlo ETA Hoffmann Theater v Bambergu v květnu 2018, hra patřila k finalistům přehlídky nejlepších německojazyčných inscenací Stücke 2019.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English