Cyklus rakousko-českých scénických čtení


Nový cyklus scénických čtení současných rakouských a českých her se chystá v budějovickém Jihočeském divadle a v divadle Landestheater Niederösterreich v rakouském St. Pölten.

 

Jihočeské divadlo představí v netradičních prostorách postupně 3 inscenovaná čtení současných rakouských her - jde tedy o site specific a scénická čtení dohromady: http://www.jihoceskedivadlo.cz/cinohra/site-specific-project , http://www.jihoceskedivadlo.cz/divadlo/aktualne?qid=535

 

Zde odkaz na YouTube!

http://www.youtube.com/watch?v=6xlJw-wtzUc&feature=player_embedded

 

Ve středu 24.11.2010 se představí zbrusu nová hra (2 měsíce po prvním uvedení v Německu!) populárního mladého dramatika Ewalda Palmetshofera: tier. man wird doch bitte unterschicht (zvíře. snad se smí říct spodní). Autor proslavený především novátorskou formou svých her  a skvělou prací s jazykem píše především na přímé zakázky divadel v Německu, ale nezapře v sobě Rakušana. Jde o sarkastickou sociálně kritickou sondu o neschopnosti mezilidské komunikace a o tvrdé mstě. Hru přeložila Jitka Jílková (již přeložila Palmetshoforovy hry Hrdinové (helden; 2005), Bydlení. Pod sklem (Wohnen. Unter Glas; 2007) a Faust má hlad a zaskočila mu Grétka (Faust hat hunger und verschlucht sich an einer Grete; 2009). Režie se ujme Adam Rut (poslední ročník DAMU, Peer Gynt).

 

O týden později, ve středu 1.12.2010, bude uvedena psychologická detektivka nadějného dramatika Stephana C. Lacka: Auf den zweiten Blick (Na druhý pohled) v překladu M. Kotrouše a režii M. Tyce (letošní absolvent DAMU, Kazimír a Karolína). Znásilněná a zavražděná dívka volá i po 5 letech, kdy je případ stále neobjasněn, po pomstění vraždy. Existuje, nebo je jenom zlým přeludem?

 

A na konec, ve středu 8.12.2010 se představí drsná groteska s aktuálními tématy od Thomase Bauma: Harte Bandagen (Těžkej nářez) v překladu Z. Janála a režii P. Ondrucha (letošní absolvent DAMU, Markéta Lazarová). Co všechno jsou lidé schopni udělat, aby porazili soupeře v karierním postupu?

 

Dramaturgie celého cyklu scénických čtení se ujal Zdeněk Janál, taktéž letošní absolvent DAMU. Více informací najdete v premiérách Jihočeského divadla.

 

Projekt realizuje Jihočeské divadlo České Budějovice za podpory evropských fondů a ve spolupráci s Landestheater St. Pölten.

 

Rakouská strana uvede v Landestheater St. Pölten v pátek 22.10.2010 od 19:30 hod. scénická čtení hned 4 českých autorů. Rakouským divákům se tak představí tyto úspěšné české texty:

  • Markéta Bidlasová - Bláhová - Pastička  (1995 Radokova cena), 
  • Magdalena Frydrychová - Dorotka  (2006 Cena Evalda Schorma), 
  • David Drábek - Akvabely (2003 Radokova cena)
  • Petr Kolečko - Britney Goes To Heaven

 

Více informací o rakouském scénickém čtení naleznete na stránce:

http://www.landestheater.net/spielzeit/blaetterwirbel/tschechischer-autorinnenenabend

 

Věříme, že cyklus inscenovaných čtení příblíží českému publiku současné rakouské drama (a naopak) a povede k regulerním inscenacím těchto textů na českých (rakouských) jevištích!


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English