Ceny Writers’ Guild 2018 rozdány


V podvečer 15. ledna 2018 proběhlo výroční předávání cen britského Svazu spisovatelů (The Writers’ Union) a letošní ročník patřil zejména ženám. Cenu za neobyčejný literární přínos si odnesla britská dramatička Caryl Churchill, nejlepší hrou roku se stalo drama Lucy Kirkwood The Children. Obě dramatičky jsou výrazně zastoupeny i v katalogu her Aura-Pontu.

Po loňském laureátovi Siru Tomu Stoppardovi převzala letos cenu za neobyčejný přínos literatuře dramatička Caryl Churchill. Hry Caryl Churchill jsou uváděné nejen v Londýně a New Yorku, ale i v dalších (nejen) evropských zemích, některé byly převedeny i na televizní obrazovky. Prvním textem Caryl Churchill, který byl uveden na českých jevištích, byl Cloud Nine. Premiéra proběhla v roce 1998 v Black Box v Praze a hra byla uvedena v anglickém originále. Na českých jevištích se ale Caryl Churchill etablovala díky inscenaci Prvotřídní ženy (Top Girls), kterou v roce 2004 uvedlo Národní divadlo v Praze. V roce 2016 se pak Národní divadlo k autorce vrátilo díky hře Láska a informace (Love and Information). Zatím poslední autorčiným textem uvedeným na českých jevištích je Čaj a apokalypsa v Divadle Letí, inscenace měla premiéru na začátku ledna tohoto roku. Writers’ Guild Award je jen dalším důkazem, že Caryl Churchill patří k nejvýznamnějším současným dramatičkám a dramatikům.

Cenu pro nejlepší hru roku si odnesla další úspěšná britská autorka Lucy Kirkwood za svůj text The Children (Děti, český překlad se připravuje), který měl premiéru v listopadu 2016 v Royal Court Theatre v Londýně. Lucy Kirkwood (narozená roku 1984) je představitelkou nejmladší generace dramatiků, její jméno se ale rychle zařadilo po bok již zavedených autorů. Už v roce 2009 se Lucy Kirkwood stala Objevem roku Evening Standard, v roce 2013 byla její hra It Felt Empty when the Heart Went at First But It Is Alright Now uvedena i na West Endu a přinesla jí cenu za nejlepší novou hru Evening Standard, Critics‘ Circle Award i Smith Blackburn Award.

V průběhu večera byly také rozdány ceny za nejlepší rozhlasovou hru a nejlepší hru pro dětského diváka. Tu první si odnesla Ming Ho za hru The Things We Never Said (To, co jsme nikdy neřekli). Nejlepší hrou pro děti se stala How to Be a Kid (Jak být dítětem) Sarah McDonald-Hughes.

Kompletní seznam vítězů Writers’ Guild Award 2018 naleznete zde.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English