Ceny Critics‘ Circle Theatre Awards uděleny


The Critics‘ Circle, spolek britských uměleckých kritiků a nejstarší organizace svého druhu na světě, v úterý vyhlásil výroční ceny The Critics‘ Circle Theatre Awards za nejpozoruhodnější divadelní počiny roku 2017. Z dramatiků u britských divadelních kritiků uspěl Jez Butterworth a Brandon Jacob-Jenkins.

Divadelní ceny, které jsou udělovány nepřetržitě už od roku 1982, byly vyhlášeny na slavnostním ceremoniálu 30. ledna 2018. K laureátům z minulých let, mezi kterými nechybí světově proslulá jména jako je Tracy Letts, Tom Stoppard, Martin McDonagh a Harold Pinter, se v letošním roce připojil i dramatik Brandon Jacob-Jenkins. Toho kritici ocenili jako nejnadějnějšího mladého autora a to zejména díky jeho hrám Gloria a An Octoroon.

Nejlepší hrou roku bylo vyhlášeno zatím poslední drama The Ferryman jednoho z předních autorů současné Británie Jeze Butterwortha, který tak zopakoval vítězství v téže kategorii z roku 2009, kdy uspěl s hrou Jerusalem, a z roku 1995, kdy se stal nejnadějnějším mladým dramatikem díky hře Mojo. The Ferryman je jednou z nejúspěšnějších loňských produkcí opěvovaných nejen odborníky, kteří se nezdráhali inscenaci nazvat zázrakem (The Telegraph) a udělit jí cenu The Evening Standard, ale i běžnou divadelní veřejností. I proto bude hra na jaře letošního roku přenesena na West End. The Ferryman je dalším v řadě triumfů Royal Court Theatre, divadla které proslavila schopnost objevovat určující osobnosti britského divadla od pádu cenzury až po současnost – ostatně, Butterworthův debut v roce 1995 se zde také odehrál.

 

The Ferryman je zařazen do katalogu her Aura-Pontu. Práva pro jeho provozování v ČR a SR však bohužel zatím nejsou dostupná. Práva ke hře Jerusalem jsou k dispozici.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English