Ceny Alfréda Radoka 2008 vyhlášeny


Ceny Alfréda Radoka 2008

15.3.2009
Nadační fond Cen Alfréda Radoka udělil dne 14. března 2009 již posedmnácté výroční divadelní ceny v oblasti divadelní a dramatické tvorby za rok 2008. Udílení cen se konalo v pražském Divadle Kolowrat a režíroval jej pan Ivan Pokorný. Scénář večera napsal a slavnostní udílení cen moderoval pan Marek Němec, herec Činoherního studia Ústí nad Labem a Divadelního spolku Kašpar.
Záznam slavnostního odpoledne z předávání Cen Alfréda Radoka 2008 mohou diváci vidět v sobotu 21.3.2009 ve večerních hodinách na programu ČT 2.
 

CENY ALFRÉDA RADOKA ZA ROK 2008 za inscenační výkony

(v osmi kategoriích)
Vítězní tvůrci a inscenace:

 

INSCENACE

Ivan Arsenjev, Veronika Švábová, Petr Forman: OBLUDÁRIUM

režie Petr Forman, scéna a kostýmy Josef Sodomka, Anti Sodomková, choreografie Veronika Švábová a company , hudba Marko Ivanović, Jarda Svoboda, staří mistři, koncepce stanu Matěj Forman, Antonín Maloň, Napo, výtvarná podoba stanu Matěj Forman, Výtvarné a řemeslné práce: Martin Lhoták, Eleonora Spezzi, Lucka Fricová, Zuzana Mrázková, Stáňa Stuchlá, Jakub Hybler, Bärbel Haage, Jenda Niesyt, Jenda Jarošek, Michal Holubec, Phillipe Tivilier, František Šťastný, Ondřej Mašek, Mirek Vosecký - Čahoun, Marie Masná, Lída Karbanová, Hana Formanová, paní Buštova, Petr Horký - Goro, Dan Schächter, Vlaďka Rýzlerová ..., Divadlo bratří Formanů, česká premiéra 9.9.2008 na Mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni
 

ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON

SOŇA ČERVENÁ
Aleš Březina - Jiří Nekvasil: Zítra se bude..., režie Jiří Nekvasil, hudební nastudování Marko Ivanović, Národní divadlo Praha - opera

 

MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON

JAROMÍR DULAVA (PŘEDSEDA)
Milan Kundera: Ptákovina, režie Ladislav Smoček, Činoherní klub, Praha

 

DIVADLO

ČINOHERNÍ KLUB, Praha

 

ČESKÁ HRA

VÁCLAV HAVEL: ODCHÁZENÍ
Uvedlo Divadlo Archa, Praha, režie David Radok

 

SCÉNOGRAFIE

DAVID RADOK a JAROMÍR VLČEK (scéna)
Václav Havel: Odcházení, režie David Radok, Divadlo Archa, Praha

 

HUDBA

ALEŠ BŘEZINA
Aleš Březina - Jiří Nekvasil: Zítra se bude..., režie Jiří Nekvasil, hudební nastudování Marko Ivanović, Národní divadlo Praha - opera

 

TALENT

ŠTĚPÁN PÁCL - režisér

 

Dramatická soutěž - soutěž Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2007, kterou vyhlašuje ve spolupráci s divadelní a literární agenturou Aura-Pont:
 

Do 17. ročníku anonymní soutěže o Cenu Alfréda Radoka (2008) přihlásilo 43 autorů a autorek celkem 48 textů. O deseti finalistech rozhodla porota v tomto složeni:


Olga Šubrtová - dramaturgyně Jihočeského divadla České Budějovice
Svëtozár Sprušanský - šéfdramaturg a režisér Divadla Andreja Bagara v Nitře
Hynek Pekárek - dramaturg Čro 3 - Vltava
Arnošt Goldflam - dramatik, režisér a herec
Julek Neumann - překladatel, režisér a herec


Do finále bylo nominováno těchto 10 textů a jejich autorů:

 

Eva Prchalová -Ažura
Vít Pokorný - Noční můra velkoměsta
Jiří Homola - Homo Sanctus
Martin Osif - Svaté ostatky
Josef Rubeš - Panství
Tomáš Srb - Bílé vrány
Daniela Fischerová - 12 způsobů mizení
Pavel Trtílek - Večer umělců
Dodo Gombár - Bez boha dom
Vladislava Fekete - Krátké spojenia


Porota rozhodla o konečném pořadí takto:

 

1. místo: Vladislava Fekete: Krátke spojenia

2. místo: Eva Prchalová: Ažura
3. místo: Daniela Fischerová: 12 způsobů mizení

 

Již počtvrté byla udělena zvláštní cena Českého rozhlasu 3 - Vltava textu, jehož rozhlasovou verzi tato stanice odvysílá. Zvláštní cenu Českého rozhlasu 3 Vltava přijala z rukou ředitele Čro 3 - Vltava Lukáše Hurníka paní Vladislava Fekete za Krátke spojenia.

 

Novinkou letošního ročníku je spolupráce s Jihočeským divadlem České Budějovice, které se rozhodlo vybrat ze všech přihlášených textů jeden titul, a ten uvést jako poslední premiéru sezóny dne 6. května 2009 v režii Petra Štindla. Divadlo již nějaký čas pracuje na inscenování textu s anonymním autorem prostřednictvím emailu. Až během slavnostního odpoledne bylo oznámeno jméno vítěze, kterým se stala Vladislava Fekete a její text Krátke spojenia. Cenu vítězce předali pan Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla a umělecký šéf pan Martin Glaser. Vybraný soutěžní text bude nastudován jako součást PROJEKTU SMRŠŤ. Vítězná hra tak bude uvedena v kontextu českých premiér dvou současných katalánských her: MOBIL Sergiho Belbela a UPRCHLÍCI Sergiho Pompermayera.
 

Časopis Svět a divadlo letos otiskne dvě ze soutěžních her - Vladislava Fekete: Krátke spojenia a Daniela Fischerová: 12 způsobů mizení.


Novým partnerem dramatické soutěže se stalo i nakladatelství Větrné mlýny, které si rovněž vybralo tři z deseti finálových textů, které otiskne ve své edici Současná česká hra. Jedná se tyto hry - Eva Prchalová: Ažura, Josef Rubeš: Panství a Dodo Gombár: Bez boha dom.


Finanční cenu pro vítěze dramatické soutěže na 2. místě věnovala Nadace Český literární fond.


Finanční cenu pro vítěze dramatické soutěže na 1. místě věnoval Kolowrátek Nadační fond Maximiliana, Francescy a Dominiky Kolowrat-Krakovských.


Oceněné texty jsou spolu s dalšími anonymními příspěvky do dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka zpřístupněny na http://www.cenyradoka.cz , kde naleznete i další informace o CAR 2008.


Vzhledem k tomu, že letošní ročník udílení Cen Alfréda Radoka neprobíhal v přímém přenosu České televize, nebyla udělena Cena diváků.

 

 Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English