Cenu J. Balvína získala olomoucká Arabská noc


O krásnou tečku za vydařenou sezonou se postaral činoherní soubor Moravského divadla Olomouc. Inscenace zaujala porotu Pražského divadelního festivalu německého jazyka, která se rozhodla tomuto titulu udělit prestižní Cenu Josefa Balvína. Činohra Moravského divadla Olomouc je přitom po sedmi letech prvním mimopražským souborem, který toto ocenění získal.

Inscenace Arabská noc měla v Moravském divadle Olomouc premiéru 21. října 2011. Text jednoho z nejhranějších současných německých dramatiků Rolanda Schimmelpfenniga nastudoval s pěticí olomouckých herců umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martin Glaser. Ten se také jako první dozvěděl o zisku Ceny Josefa Balvína. „První reakce byla samozřejmě velká radost. Ukázalo se, že energie, kterou jsme do přípravy společně s herci vložili, nepřišla vniveč. Moc mě těší, že jsme cenu získali od Pražského divadelního festivalu německého jazyka, který má skutečně špičkovou kvalitu. Je skvělé, že díky zisku tohoto ocenění uvidí inscenaci pražské publikum a větší část odborné veřejnosti,“ uvedl Glaser. Součástí ceny je zařazení oceněné inscenace do programu ročníku festivalu, následujícího po dané sezóně. Inscenace Arabská noc se tak na podzim představí na 17. ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

Pro dramaturga činohry MDO Milana Šotka je Cena Josefa Balvína pro Arabskou noc fantastickým završením letošní sezony. „S ohledem na dosavadní laureáty této ceny se tímto Olomouc nachází v takové krásné společnosti. Velký dík Martinovi a hercům! Je mi ctí, neboť cena nese mně tak milé jméno, ostatně jméno právě překladatele hry Arabská noc, Josefa Balvína,“ zdůraznil Šotek.

Cenu Josefa Balvína vyhlašuje každoročně vedení Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Cena je udělována nejlepší inscenaci původního německy psaného textu, která vznikla na území České republiky v uplynulé sezóně.

 

divadlo.cz


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English