Brenpartija v Ostravě-bezdomovci na scéně!


Na divadelních prknech znovu ožily osudy skutečných postav, bezdomovců, kteří během hospodářské krize v 30. letech minulého století žili na ostravských struskových haldách. Tam si vytvořili vlastní stát a řídili se vlastními zákony. Sami si říkali Brenpartija.

Bezdomovci haldu sálající teplo obývali i přes zákazy úřadů a hutních firem. Vytvořili si společenství a společně ve velkém popíjeli denaturovaný líh. Kolem jejich existence kolovala řada legend. Často se o členech skupiny psalo v novinách. Bezdomovci dokonce poslali diplomatickou nótu podnikateli Baťovi, po kterém žádali, aby jeho letadla přestala létat přes svobodné území státu Halda.

Autor hry a zároveň dramaturg představení Tomáš Vůjtek se inspiroval v textu ostravského spisovatele Věnceslava Juřiny Zpráva o státu Halda. Juřina se osudům lidí z území "ostravských Karpat", jak se haldám říkalo, hodně věnoval.

V ostravských divadlech a na dalších scénách je nyní uváděno hned několik her s tematikou staré Ostravy. V Dole Michal se hraje představení Zdař Bůh, v Divadle loutek Ostrava zase představení podle známé knihy Deník Ostravaka a Divadlo Petra Bezruče zase připravilo hru Bezruč. "Nyní je hlad po těchto tématech. Zajímají se o ně hlavně mladí lidé, kteří už nemají ve vztahu k Ostravě žádné předsudky," řekl dnes novinářům režisér představení Janusz Klimsza. "Už se za to nestydíme a dokážeme se přihlásit ke svým kořenům," doplnil Vůjtek.

Celý článek s upoutávkou na YouTube:

kul: Bezdomovci na scénu! Ostravská scéna Aréna uvede originální hru, lidovky.cz, 28.10.2009.

 

 

lidovky.cz, 28.10.2009.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English