Bernhardt / Hamlet


Theresa Rebeck (USA)

BERNHARDTOVÁ / HAMLET (BERNHARDT / HAMLET)

8 m, 3 ž

 

Sláva a talent Sarah Bernhardtové učarovaly nejen jejím pařížským, nýbrž i světovým divákům. Její šarm a krása inspirovaly Alfonse Muchu ke tvorbě proslulých divadelních plakátů a byla též múzou Edmonda Rostanda. Stárnoucí herečce nic z toho však nestačí a chce posunout jak své, tak i hranice divadelní ještě o kus dál. Hodlá nazkoušet Hamleta a sebe obsadila do titulní role.

Herci zkouší, ale Berhardtová má výhrady proti Shakespearovu „příliš veršovanému“ textu, a tak žádá svého milence Rostanda, aby pro ni dodal do textu Hamleta více prózy. Mucha se trápí, protože mu nejde vytvořit dostatečně krásný plakát pro herečku, která hraje muže, a ne krásnou dívku.

Její kolegové a obdivovatelé jsou ze ženského Hamleta rozpačití, ale respekt k hereččinu statutu božské umělkyně jim brání se ozvat. Jen posilněni vínem a strachem z blížící se premiéry se „její“ muži osmělí a opatrně před Sarah obhajují své pochyby o neslučitelnosti ženského těla a Hamletovy duše - Sarah pro ně nepředstavuje jen divadelní modlu, ale rovněž idol ženské krásy a síly, které se ostatní pokouší dostát.

Hra vhodná pro větší herecké obsazení by mohla oslovit větší české stálé scény. Hořkosladký příběh o legendární Bernhardtové je skvělou hereckou příležitostí pro představitelku titulní role, která místy baví a jinde dojímá. Český divák také na rozdíl od toho newyorského ocení, když si Mucha na scénu přinese Becherovku a nabídne ji utrápenému autorovi Cyrana z Bergeracu.

 Společnost Roundabout Theatre Company ji poprvé představila na Broadwayi (American Airlines Theatre) v září 2018.


Zpět  |  Nahoru  |  Tisk

Česky / English